Krize ve zdravotnictví trvá. Babiš se s odbory nedohodl, Vojtěch pod palbou kritiky

Zástupci krizového štábu zdravotníků a premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes neshodli na posílení výdajů na zdravotnictví na příští rok z rezerv zdravotních pojišťoven. Znovu se sejdou začátkem příštího týdne. Novinářům to dnes po schůzce řekla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK řekl, že slíbené dodatečné výdaje a požadavky krizového štábu se liší o téměř sedm miliard. Setkat se chce s představiteli poskytovatelů všech druhů péče.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zdravotnictví
doporučujeme

Do zdravotnictví by mělo příští rok putovat 334 miliard korun. Peníze se rozdělují podle úhradové vyhlášky. Nemocnice akutní péče spotřebují víc než polovinu sumy. Krizový štáb požaduje víc peněz, a to právě z rezerv pojišťoven. Premiér Andrej Babiš už dřív oznámil, že se z nich vezme dalších šest miliard.

"Pojišťovny uvolní dodatečných šest miliard rezerv. Krizový štáb požaduje až 13 miliard. Ten rozdíl mezi námi je asi sedm miliard, přesně 6,9 miliardy. Požádal jsem pana ministra (zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO) o možnost setkat se se všemi poskytovali péče, potřebuji to vědět z první ruky," řekl premiér Andrej Babiš. Podle něj může být s případnými změnami úhradové vyhlášky ale problém.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek po dnešním jednání krizového štábu s premiérem řekl, že se "diametrálně liší informace", které dostal předseda vlády od zdravotníků a které mu dal ministr zdravotnictví. Podle štábu jsou zdravotníci přepracovaní kvůli vysokému množství přesčasů, kvůli nedostatku personálu se zavírají oddělení a pacienti neúměrně dlouho čekají na operace a vyšetření. Ministr označil přístup štábu za "nátlak a lobbing těch, kteří si nedokázali s pojišťovnami dojednat dohodu".

Dohodu o podobě úhradové vyhlášky, tedy financování letos neuzavřely nemocnice akutní a následné péče, nedohodli se ani poskytovatelé domácí péče. Právě jim podle Žitníkové peníze chybí nejvíc. Pro domácí péči a zdravotní sestry v sociálních službách krizový štáb žádá po miliardě korun navíc, nemocnice by podle něj měly dostat navíc sedm miliard.

Další schůzka štábu s premiérem by se měla uskutečnit začátkem příštího týdne po pátečním jednání Babiše s KSČM o rozpočtu. Komunisté svou podporu podmiňují zapracováním požadavků štábu. Jednat o nich chce i ČSSD.

Krizový štáb českého zdravotnictví tvoří Česká konfederace odborových svazů, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Asociace českých a moravských nemocnic a další organizace sdružující pacienty, lékaře, seniory, zdravotně postižené a poskytovatele domácí zdravotní péče.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Budou z Čechů abstinenti? Startuje nová kampaň: Nepít alkohol je normální

21.10.2019 16:30 Nepít je normální, zdůrazňuje nová stejnojmenná kampaň, která upozorňuje na rizika alkoholu…

Miloš Zeman zvažuje veto. Nelíbí se mu zákon, který by změnil české…

20.10.2019 17:52 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman zvažuje využití veta, nelíbí se mu totiž zákon, který by zásadně změnil české…

Kolaps zdravotnictví odvrácen? Odbory jednaly s Vojtěchem, zde jsou závěry

18.10.2019 15:05 Aktualizováno Peníze z veřejného zdravotního pojištění by podle organizací sdružených do Krizového štábu - 9…

V ČR je závadný lék na roztroušenou sklerózu, ústav stahuje šarže

17.10.2019 18:36 Společnost Biogen stahuje od pacientů v Česku dvě šarže přípravku Avonex, který je určen k léčbě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama