Kryptovirus dál paralyzuje nemocnici v Benešově, lékaři zvládnou jen běžné úkony

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení funguje ve stejném režimu jako ve středu, řekl ČTK dnes ráno mluvčí nemocnice Petr Ballek. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace neohrožuje pacienty, ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Provoz zdravotnického zařízení ochromil v noci na středu počítačový kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Problémy mohou teoreticky trvat i týdny.

"Nejsou ohroženy lidské životy a žádná data neunikla ven," řekla hejtmanka dnes dopoledne novinářům. Zatím podle ní není možné obnovit chod systému, závisí to i na rozhodnutí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). "Uvidíme, jak dlouho to bude trvat. My doufáme, že to bude trvat co nejkratší dobu, ale nemluvíme o hodinách, ale mluvíme o dnech, možná týdnech," upozornila Pokorná Jermanová.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. Stále nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace jsou zrušené. Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém.

Laboratoř podle Pokorné Jermanové funguje starým způsobem, který je pomalejší. "Pokud se někomu něco stane, tak do nemocnice přijet může a bude ošetřen v rámci rozšířené první pomoci," řekla hejtmanka.

Záchranná služba nadále převáží pacienty do jiných zařízení, ostatní krajské nemocnice nezaznamenaly nadměrný nápor pacientů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) je připraven kraji poskytnout zázemí ve fakultních nemocnicích, podle hejtmanky to ale není potřeba. Kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět lidí. Šlo o pacienty z jednotky intenzivní péče a ARO, jejichž léčba je vázána na odborná vyšetření.

Na nápravě pracují odborníci, nemocnice spolupracuje se specialisty z NÚKIB, firmy Eset a policejními experty. Dnes k nim přibude ještě odborník z Letiště Praha. Podle hejtmanky je zabezpečení krajských nemocnic v pořádku a jde o věc, kterou je těžké ovlivnit, protože hackeři jsou vždy o dva kroky napřed. "Je předčasné dělat nějaké závěry. Budu žádat odborníky, aby nám udělali analýzu, abychom se z toho poučili," řekla. Nemocnice podle ní zareagovala správně a její krizový plán je dobře nastavený.

Kryptoviry neboli ransomware napadají informační systémy firem, soukromé počítače i chytré mobilní telefony s cílem je zablokovat a vybrat od uživatelů výkupné za jejich zprovoznění. Výše výkupného se může pohybovat od zlomku bitcoinu až po statisícové částky. Na dotaz, zda bylo po benešovské nemocnici žádáno výkupné, hejtmanka nechtěla odpovědět s poukazem na to, že případ vyšetřují kriminalisté.

Policie dnes na twitteru oznámila, že případ je kvalifikován jako neoprávněný přístup k PC systému a nosiči informací. Prošetřuje ho krajské policejní pracoviště odboru analytiky a kybernetické kriminality v úzké spolupráci s NÚKIB a antivirovou společností.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakovina číhá na pracovišti. Chystá se opatření, které dopadne na firmy v…

26.01.2020 18:07 Aktualizováno Rakovina je v Evropské unii nejvýznamnější příčinou úmrtí v souvislosti s výkonem povolání. Vyplývá…

V Česku rapidně přibývá nemocných chřipkou. Lékaři evidují první mrtvé

24.01.2020 18:19 Nemocných chřipkou a dalšími akutními nemocemi dýchacích cest přibylo za minulý týden téměř o 30…

Proti encefalitidě nebylo očkována ani třetina Čechů

24.01.2020 17:22 Proti klíšťové encefalitidě bylo v loňském roce podle průzkumu společnosti Ipsos očkováno asi 29…

Češi nechtějí platit za služby ve zdravotnictví, ukázal průzkum

22.01.2020 17:19 Výrazná většina lidí v Česku nadále odmítá poplatek u lékaře a za recept v lékárně, snížení počtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama