Kvůli udržení epidemie pod kontrolou je třeba hlídat mutace, varují vědci

Příznivý vývoj epidemie koronaviru v Česku lze podle odborníků udržet přes léto i na podzim nejen pokračováním očkování. Důležité je také zavést efektivní preventivní opatření, zejména důsledný monitoring nebezpečných variant viru, jako je indická nebo jihoafrická mutace. V dnešním prohlášení to uvedli vědci z iniciativy Sníh.

Epidemická situace v zemi se podle iniciativy vyvíjí velmi příznivě, klesají počty nově nakažených i hospitalizovaných, a to i díky všem, kteří dodržovali protiepidemická opatření. "Je pravděpodobné, že tomu tak bude i nadále, pokud se včas podaří naočkovat dostatek obyvatel," uvedli vědci v prohlášení.

Kvůli maximální bezpečnosti a udržení dobré epidemické situace je však třeba podle nich sledovat vznikající hrozby, tedy nebezpečné mutace viru, a vhodně na ně reagovat.

"Nyní jsme konečně v situaci, kdy se namísto drahých plošných opatření (jako je lockdown) můžeme soustředit na efektivní preventivní opatření, která jsou v porovnání s lockdownem výrazně levnější," uvedla Ruth Tachezy z iniciativy.

Podle vědců je důležité zásadně omezit import nebezpečných mutací ze zahraničí, a to pomocí opatření na hranicích schengenského prostoru a na letištích. Varianty viru je také třeba výrazně lépe monitorovat na území České republiky pomocí sekvenování. Je podle nich zásadní navýšit počty sekvenací a zefektivnit celý systém. Vedle sekvenování samotného je zároveň důležité ukládat data v centrální databázi tak, aby bylo možné je korektně analyzovat a interpretovat, dodali členové iniciativy.

Navrhují také soustředit se na cílená a preventivní opatření, která lze dodržet, co nejdřív plně naočkovat co nejvíce lidí a také sledovat vývoj v zahraničí, a podle toho upravovat strategii preventivních kroků.

"Doufáme, že se varovné odhady nenaplní, ale považujeme za důležité vůči takové možnosti podnikat preventivní kroky," uvedla členka iniciativy Markéta Tomková. "Exponenciální povaha šíření viru způsobuje, že je vždy výrazně levnější a efektivnější zavádět včasná cílená opatření než nechat incidenci vyrůst do vysokých hodnot, vedoucích k zaplnění nemocnic a drahým plošným opatřením, která mají navíc i mnoho dlouhodobých nepřímých důsledků," poznamenal Daniel D. Novotný.

Například sekvenování 4000 vzorků měsíčně stojí odhadem 12 milionů korun. Oproti tomu cena lockdownu je podle odborníků z iniciativy koroNERV asi jedna až čtyři miliardy korun denně, dodali vědci.

Sekvenací laboratoře porovnávají genetickou informaci viru s už objevenými variantami, případně zaznamenávají nové. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kapacita pro sekvenování je při současné epidemické situaci dostatečná. Nyní příspěvkové organizace státu zvládnou asi 4000 vzorků měsíčně, vláda na to vyhradila 161 milionů korun. Pokud by bylo potřeba kapacitu zvýšit, budou podle Babiše zapojené i další odborné instituce.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy