Kyberútok na FN Brno: Škoda se vyšplhá na stovky milionů, odhaduje NÚKIB

Škoda po březnovém kyberútoku na nemocnici v Brně dosáhne řádově na stovky milionů korun, v benešovské nemocnici činí po loňském útoku zhruba 50 milionů. Na dnešní konferenci v Praze o kyberbezpečnosti v nemocnicích to řekl ředitel odboru vládní CERT Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Jakub Veselý.

nemocnice
doporučujeme

NÚKIB při incidentech v napadených subjektech pomáhá řádově dny až týdny, podle Veselého ale nesmí nahrazovat správce a dodavatele IT systému.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba mluvil v polovině dubna o tom, že útok znamenal pro nemocnici škodu v desítkách milionů. Nemocnice přišla například o internetový objednávkový systém u dárců krve. Ztratila se také některá administrativní a ekonomická data. Veselý dnes zdůraznil, že NÚKIB nedisponuje přesným výpočtem škod, ale vychází z odhadů. "Dopad toho incidentu ale mohl stát nemocnici řádově stovky milionů," řekl.

Benešovská nemocnice čelila útoku v prosinci. Technický ředitel nemocnice Jan Kolbaba dnes uvedl, že nemocnice ztrátu nabrala kvůli tomu, že 20 dní nebyla v provozu. Platit musela i za pomoc externistů, investovat se pak rozhodla do nového firewallu za dva miliony korun. "Po dobu kyberútoku ale nebyl nikdo ohrožen na životě, žádný pacient nebyl ohrožen a nedošlo k úniku dat. Ta byla napadena a zašifrována, ale všechna zůstala v nemocnici," řekl Kolbaba. Kraj v lednu rozhodl, že dá nemocnici na ztrátu 30 milionů korun.

NÚKIB se podle Veselého při incidentech ve zdravotnických zařízeních snaží na místě zjistit rozsah napáchaných škod. "Poté se snažíme doporučit postup k řešení té situace. Je potřeba v co nejkratší době obnovit chod nemocnice," uvedl. Obnova systémů po útoku podle něj trvá často týdny a měsíce, ale úřad na místě působí dny až týdny. "Pak odtamtud odcházíme, nesuplujeme ani správce, ani dodavatele systému," zdůraznil.

Ve zdravotnictví se podle Veselého v posledních letech uskutečnila řada útoků, které nebyly z různých důvodů medializovány.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cena testů na covid-19 by se měla výrazně snížit, naznačil Prymula

08.07.2020 17:01 Aktualizováno Testy na koronavirus pro samoplátce by mohly být za měsíc či dva levnější, cena by mohla klesnout k…

Hygienici opět zaznamenali nakažené z ohniska v Církvici

08.07.2020 16:09 Hygienici v souvislosti s ohniskem koronaviru v Církvici na Kutnohorsku dosud zaznamenali 27…

Kritika chytré karantény plyne z nepochopení systému, tvrdí ministerstvo…

08.07.2020 15:33 Aktualizováno Kritika takzvané chytré karantény ze strany starostů měst a obcí z Karvinska plyne podle…

Řada Čechů nosí roušky navzdory uvolnění. Pro některé lidi je nezbytná

08.07.2020 13:40 Zatímco ještě před nedávnem byl samotný pohyb venku bez zakrytého nosu a dýchacích cest téměř …

Související:

Právě se děje

Další zprávy