V sobotu, na Boží hod vánoční, přibylo v Česku 1086 případů covidu. Je to pětkrát méně než před týdnem a nejméně od poloviny října, o vánočních svátcích se ale málo testuje. Uplynulý den laboratoře zpracovaly jen přes 15.000 vzorků, v mezitýdenním srovnání je to zhruba čtyřikrát méně.
Dál klesá i počet lidí s koronavirem v nemocnicích - den po Štědrém dnu bylo covidových pacientů 3228, přes 700 z nich mělo těžký průběh nemoci. Za týden se počet hospitalizovaných snížil o skoro 1600. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Epidemie v zemi zpomaluje od konce listopadu. Vypovídá o tom i setrvale klesající incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel nyní připadá 396 nakažených za posledních sedm dní, zatímco předchozí den to bylo 441 a o týden dřív 642. Ve všech krajích se týdenní incidence k dnešku snížila pod 500. Nejvyšší je v Libereckém kraji s 495 případy, relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj s 211 nakaženými.
Od března minulého roku se koronavirem v Česku prokazatelně nakazilo skoro 2,5 milionu lidí, z toho 35.749 zemřelo. Denní počty zemřelých v posledních dnech klesají. Zatímco v první polovině prosince umíralo denně i víc než 120 lidí s covidem, ve druhé polovině měsíce se denní počty zemřelých pohybují v desítkách.
Koncem listopadu se denní počty nově nakažených dostaly až na skoro 28.000, což byl nejvyšší denní nárůst za celou dobu epidemie v zemi. Od té doby počty případů za den v mezitýdenním srovnání klesají. Počty lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, se snižují třetí týden. Ještě v prvním prosincovém týdnu bylo hospitalizovaných kolem 7000, z toho až 1100 v těžkém stavu.
Odborníci upozorňují, že data z vánočních svátků nejsou vypovídající, hlavně kvůli malému počtu testů. Odběrná místa mají přes volné dny omezený provoz, některá nefungují vůbec. Dá se očekávat, že zájem o testování vzroste znovu po svátečním víkendu.
Pro vývoj epidemie je klíčovým ukazatelem pozitivita testů, která se v poslední době také pozvolna snižuje. Týdenní průměr pozitivních testů u diagnostických indikací, tedy u lidí s příznaky, klesl pod 22 procent, ještě na začátku prosince se přitom nákaza prokázala u každého třetího testovaného. V případě epidemiologické indikace, kdy se testuje po rizikovém kontaktu, se pozitivita pohybuje kolem 11 procent. U nejčastějšího preventivního a plošného testování se covid prokáže u méně než pěti procent vzorků.
Zmírnit riziko hospitalizace, těžkého průběhu a úmrtí má očkování. V Česku se proti koronaviru očkuje už skoro rok. Během sobotního svátečního dne dostalo vakcínu minimum lidí - statistiky ministerstva jich zatím evidují pouze 18, z toho 13 dostalo posilující dávku, to je zatím nejmíň za celou dobu očkování. Většina očkovacích center zůstala přes Vánoce zavřená nebo funguje jen ve velmi omezeném provozu. Zdravotníci dosud v Česku podali téměř 15,2 milionu dávek vakcíny, ukončené očkování má 6,62 milionu lidí. Nárok na vakcínu mají zájemci od 12 let. V poslední době dostávají vakcínu nejčastěji očkovaní, kteří si chodí pro posilující dávku.
V Česku o půlnoci skončil nouzový stav, kvůli epidemii ale dál platí mnohá omezení. Protiepidemická opatření se zpřísní na několik dnů na přelomu roku. Panují obavy z opětovného posílení epidemie kvůli nakažlivější variantě viru omikron, která se šíří i v Česku.
Související

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 19 minutami

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
před 1 hodinou

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
před 2 hodinami

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
před 3 hodinami

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
před 4 hodinami

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
před 4 hodinami

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
před 4 hodinami

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
před 5 hodinami

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
před 6 hodinami

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
před 7 hodinami

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování
před 7 hodinami

USA opouští UNESCO, oznámil Trump
před 9 hodinami

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
před 9 hodinami

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem
před 10 hodinami

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi
před 11 hodinami

Trump je zaskočen izraelskými útoky v Gaze a Sýrii, v Bílém domě sílí odpor k Netanjahuovi
před 12 hodinami

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí
před 12 hodinami

Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
před 13 hodinami

Počasí o víkendu: Očekává se déšť, hrozí i další bouřky
včera
Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
Léto a plavecké bazény – kombinace, která láká miliony lidí ke sportu, osvěžení i odpočinku. Jenže i za průzračnou vodní hladinou se může skrývat riziko. A to nejen ve veřejných, ale i v soukromých bazénech. Podle odborníků jsou totiž tyto oblíbené vodní plochy častým zdrojem infekcí, pokud se nedodržuje správná údržba a hygiena.
Zdroj: Libor Novák