Lékař: Část nemocných může mít problémy i měsíce po vyléčení z covidu-19

Zatímco někteří pacienti o nemoci ani neví a prodělají ji prakticky bez příznaků, u jiných může mít covid-19 dramatičtější průběh. Podobně rozdílné ale může být i zotavení. Zatímco někteří lidé se krátce po prodělání nemoci opět zapojí do běžného života, jiní mohou mít problémy řadu měsíců.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Přednosta plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vladimír Koblížek sleduje společně s dalšími nemocničními kolegy v Královéhradeckém kraji dlouhodobé stopy koronaviru na plicích už od jarní vlny.

Lékaři zjistili, že i tři měsíce po prodělané infekci část pacientů pociťovala projevy onemocnění koronavirem, například zhoršené dýchání, kašel, únavu nebo bolest. Někteří měli stále porušený čich, případně i chuť. 

"Myslíme si, že hlavním důvodem jsou zbytkové změny v drobných plicních cévách. Ty jsou postiženy asi nejvíce. Pak průdušnice a průdušinky a pak u ještě menšího procenta lidí plicní sklípky," řekl Českému rozhlasu Koblížek.

"Většinou je to tak, že čím větší postižení a symptomy, tím větší jsou potom změny na plicích. Ale jsou i pacienti, u kterých to tak není," dodal s tím, že potíže sice mohou přetrvávat několik měsíců, zatím se ale zdá, že nakonec odezní.

"Vypadá to, že změny na plicích postupně mizí. Lidé by tak neměli být ve stresu, že po infekci budou pociťovat limitaci dýchání," doplnil a dodal, že lidé by se měli především hýbat. Pohyb je důležitý proto, aby se plicní cévy plně zotavily.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených dál roste. PES se zvýšil na 59 bodů

05.12.2020 08:02 Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni stouplo o dva body na 59 a zůstává těsně…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Nových případů koronaviru je i v pátek do večera více než před týdnem

04.12.2020 18:48 V Česku dnes do 18:00 přibylo 2433 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 300 případů více než…

V pondělí vypuknou kampaně, které budou vyvracet dezinformace o covidu-19

04.12.2020 18:30 Od pondělí budou menší informační kampaně ministerstva zdravotnictví v některých televizích,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama