Lékaře netrápí jen koronavirus. V létě jsou nejčastější angíny či ekzémy

Nejčastějšími zdravotními problémy v létě jsou podle praktických lékařů angíny, ekzémy na kůži nebo žaludeční potíže. Varují také před dehydratací způsobenou nedostatkem tekutin, která ohrožuje zejména děti nebo seniory, kteří nemají pocit žízně. V tiskové zprávě o tom informovalo Sdružení praktických lékařů. Lidé by si měli dávat pozor také na poštípání hmyzem, klíšťata a kvalitu vody na koupalištích.

Lékaři
doporučujeme

Nachlazení, rýma a zvýšená teplota v létě mohou být podle praktiků následkem mokrých plavek nebo klimatizace. Lékaři nachlazeným doporučují klidový režim, zvýšit příjem tekutin a léky na bázi paracetamolu. "Více než nachlazení jsou pro léto typické angíny, které doma léčit rozhodně nedoporučuji. Jakmile pociťujete nesnesitelnou bolest v krku, raději vyhledejte svého praktického lékaře, který vás vyšetří a určí vhodný způsob léčby. Neléčená angína způsobená streptokokem může poškodit srdce, ledviny nebo klouby," uvedl Josef Štolfa ze Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Při vyšších letních teplotách se také mohou snáze zkazit potraviny, což často vede k bolestem břicha, zvracení nebo průjmu. Snadno se kazí například kuřecí maso. "Doporučuji nejíst potraviny, u kterých si nejsme úplně jisti jejich původem, skladováním nebo úpravou. Kromě zvýšené pozornosti drůbežímu masu raději nekonzumujte majonézu a s opatrností jezte i smetanové zmrzliny," dodal lékař.

Otravu jídlem, zvracení nebo průjmy lékař doporučuje řešit černým čajem nebo nápojem s kofeinem. "Silný černý čaj nechte vychladit, oslaďte jej a po lžičkách užívejte na zklidnění žaludku. Můžete ho nahradit chladným nápojem s kofeinem, ze kterého ale nechte vyprchat bublinky," dodal. Lidé by měli 24 hodin dodržovat dietu. Pokud potíže neustupují, je podle Štolfa na místě vyhledat lékaře.

Jako ochranu před poštípáním hmyzem doporučuje repelent a zvýšené dávky vitaminu B. "V případě, že trpíme svědivými reakcemi kůže po štípnutí hmyzem, je namístě užít antihistaminika, která jsou dostupná v lékárně. Pokud má někdo opravdu bouřlivou alergickou reakci, při které otéká a dusí se, měl by mít vždy u sebe záchranný set s adrenalinem," popsal. Používá se například při silné alergii na bodnutí vosy či včely.

Lékaři upozorňují také na zdravotní rizika související s koupáním. Jedním z nich jsou záněty močového měchýře, které kromě koupání mohou vzniknout také při prochladnutí. Lidé by hlavně neměli zůstávat po koupání v mokrých plavkách, důležitá je také zvýšená hygiena a dostatečný příjem tekutin.

V přírodních koupalištích se mohou vyskytovat sinice, které se projevují zeleným zbarvení vody. "Před koupáním v rybníku bychom se rozhodně neměli umývat sprchovým gelem a drhnout ručníkem. Takto 'ošetřenou' kůži obnažíme před mikroorganismy přítomnými ve vodě tím, že kůži vezmeme její přirozený ochranný filtr. Po koupání se vždy osprchujte a ošetřete kůži mastným krémem. Sinice a další bakterie na ní neulpí," doplnil lékař.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem o roušky neutichá. Hitem jsou i nanošátky

18.09.2020 09:14 Zájem o roušky a respirátory neutichá ani po půl roce od chvíle, kdy vláda poprvé nařídila povinné…

Česko patří k nejhorším v EU, zavádí nová opatření. Má desetkrát více…

18.09.2020 08:34 Nejnovější čísla o nakažených novým typem koronaviru v ČR (ve čtvrtek počet pozitivních testů…

V Česku přes 3000 nakažených za den, podobně jako za celý březen

18.09.2020 08:00 Strmý nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku pokračuje. Denní přírůstek ve čtvrtek poprvé…

Studenti budou nosit roušky i ve třídách, restaurace musí zavřít dřív

17.09.2020 22:04 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví od pátku nařídí nošení roušek ve školách s výjimkou prvního stupně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama