Lékaři dostanou do konce září další statisíce vakcín na chřipku. Obavy z jejich nedostatku trvají

Lékaři dostanou do konce září dalších 350.000 vakcín na chřipku. Nyní je distribuováno 120.000 dávek, informovala v tiskové zprávě firma Mylan, která je jedním ze dvou dodavatelů. Prvních 427.000 druhý výrobce Sanofi dodal už v srpnu, šlo o čtyři pětiny očekávané dodávky firmy do ČR.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Celkem má být očkovací látka dostupná asi pro osm procent Čechů. Očkování odborníci doporučují zejména seniorům, kteří ho mají hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

"Proočkovanost v mnoha zemích zůstává nízká, a sezonní chřipka je tak jedním z hlavních důvodů hospitalizací v zimním období," uvedl Milan Černek z české pobočky firmy Mylan.

Část praktických lékařů má obavy z toho, že nebudou mít dostatek vakcín, kterých má být do Česka dodáno zhruba o třetinu víc než před minulou sezonou. Předobjednávky posílali často už na přelomu roku, ještě před vypuknutím koronavirové epidemie.

Očkování proti chřipce v době epidemie covidu-19 doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Snížení počtu nemocných s chřipkou může ulevit nemocnicím, kde vážné případy chřipky i covidu-19 potřebují stejná lůžka intenzivní péče. Lidé s příznaky chřipky, které jsou stejné jako u nákazy novým typem koronaviru, budou také čerpat kapacity odběrových míst a laboratoří testujících vzorky.

Ke snížení počtu respiračních nákaz, včetně chřipky i covidu-19 v populaci by mělo vést znovuzavedení nošení roušek. Přes léto byly povinné jen v pražském metru, postupně se ale vrací i na další místa. Nejprve byly zavedeny znovu v hromadné dopravě, od 10. září přibyly všechny veřejné budovy a ode dneška jsou povinné i při výuce ve školách.

Většinou chřipková epidemie ČR zasáhne koncem roku, v posledních letech někdy až koncem ledna. Očkování je třeba kvůli měnícímu se složení vakcíny opakovat každý rok. V sezoně 2016/2017 se v Česku nechala očkovat proti chřipce jen asi pětina seniorů. Vakcína je hrazená seniorům a vybraným rizikovým skupinám z veřejného zdravotního pojištění. Ostatním přispívají zdravotní pojišťovny, někde očkování hradí zaměstnavatel.

Přímo před covidem-19 vakcína proti chřipce nechrání. Na vývoji specifického očkování pracuje na celém světě několik firem a výzkumných týmů. ČR spolu s dalšími zeměmi Evropské unie už objednává vakcíny u nejnadějnějších z nich. Podle odborníků by mohla být vakcína dostupná v první polovině příštího roku, nejprve pro zdravotníky nebo složky integrovaného záchranného systému, poté pro chronicky nemocné nebo seniory. Celkem jí chce ČR objednat asi pro 3,5 milionu lidí, pro které ji uhradí stát. Ostatní by si ji mohli zaplatit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 22:05 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

21.10.2020 22:04 Aktualizováno Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu.…

Prymula hodlá aplikovat "irský plán", dalších kroků proti šíření covidu už…

21.10.2020 22:03 Aktualizováno Dalších kroků, kterými se dá šíření epidemie nového koronaviru dál omezit, není mnoho. Omezení…

V Česku přibylo do středečního večera 8840 případů covidu

21.10.2020 20:33 Aktualizováno V Česku dále rekordně roste počet nakažených novým koronavirem. V úterý přibylo téměř 12.000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama