Lékaři evidují případy dětí, které se otrávily náplněmi z e-cigaret

Tekuté náplně do elektronických cigaret mohou být nebezpečné pro děti, mohou u nich způsobit otravu. Lékaři z toxikologického střediska Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) loni řešili 45 případů, kdy byly malé děti intoxikovány tekutinou z elektronických cigaret. ČTK o tom dnes informovali zástupci VFN.

Ilustrační foto
doporučujeme

Někteří odborníci považují elektronické cigarety za méně škodlivější alternativu pro kuřáky, kteří nejsou schopni přestat kouřit. Mohou pomoci i při odvykání kouření. Podle lékařů si ale lidé neuvědomují, že obsah náplní do elektronických cigaret je nebezpečný, protože obsahuje vysoké koncentrace nikotinu. Lákavé příchutě a přitažlivé dekorace náplní přitahují pozornost malých dětí a nebezpečné jsou především pro děti kolem jednoho či dvou let, které se snaží ochutnávat vše kolem sebe.

Loni toxikologické středisko VFN řešilo 45 případů, kdy bylo dítě vystaveno tekutině z e-cigaret. "Varovným znakem je, že 70 procent z nich byly děti do dvou let... Přibližně jednou týdne doporučujeme hospitalizaci v nemocnici dítěte s akutní expozicí elektronickým cigaretám. Chybí jakákoli obezřetnost rodičů a informovanost, nakolik mohou být tyto náplně pro děti nebezpečné," upozornil Sergej Zacharov, přednosta kliniky pracovního lékařství VFN a 1. LF UK. Lékaři zaznamenali i případ, kdy se mladý muž pokusil vypitím tekutiny z náplní elektronických cigaret sám otrávit.

Elektronické cigarety a jiné alternativy klasických cigaret jsou v posledních letech oblíbené i u studentů. Podle Michala Miovského, přednosty kliniky adiktologie VFN a 1. lékařské fakulty UK, má 60 procent šestnáctiletých zkušenost s e-cigaretou. "Celkem 70 procent studentů má zkušenost s e-cigaretou nebo ji plánuje v blízké době užít, osm procent už vyzkoušelo e-cigaretu s marihuanou," uvedl Miovský.

Odborníkům vadí, že v Česku chybí regulace v této oblasti. "Tím, že u nás není dostatečná regulace, jsou tyto náplně volně prodejné, dostupné i pro mladistvé a představují velké riziko," dodal Zacharov. Podle něj jsou náplně v některých zemích dostupné jen na lékařský předpis. Lékaři proto chtějí, aby byly náplně do elektronických cigaret opatřeny alespoň varovnými nápisy či znaky, které by upozorňovaly na možné nebezpečí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama