Lékaři mají nedostatek roušek. Ministerstvo se je pokusí sehnat

Roušky pro praktické lékaře se pokusí ministerstvo zdravotnictví zajistit. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) jedná s dodavateli, mohly by být k dispozici v řádu týdnů. Řekl to na dnešní tiskové konferneci. Praktičtí lékaři dopoledne na svém pražském sněmu vyjádřili obavu z toho, že nebudou mít ochranných prostředků dostatek, když na trhu nyní nejsou.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Lékaři
doporučujeme

"Je to problém v celé Evropě. Komunikujeme s dodavateli, jsme schopni to vyřešit v řádu týdnů. Nejspíš bychom je zajistili v jiných zemích," uvedl ministr. Riziko pro praktické lékaře podle něj není tak zásadní. Respirátory a roušky pro lékaře chce nakoupit pro praktické lékaře také Ústecký kraj.

Kvůli rouškám a respirátorům, které před virem chrání, se na hlavní hygieničku obrátila i Česká lékařská komora. Chce vědět, kde si mají lékaři ochranné prostředky pořídit.

"K dnešnímu dni jsou zásoby respirátorů v lékárnách napříč ČR většinou nulové, některé lékárny mají minimální množství. Stejná situace je i u standardních roušek, které jsou vhodné pouze pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili," uvedla dnes v tiskové zprávě Česká lékárnická komora. Roušky ani respirátory podle ní nejde ani objednat u standardních dodavatelů.

Nyní jsou podle ministra roušky a respirátory v zásobách Správy státních hmotných rezerv, využily by se ale až v krizovém stavu, který zatím nenastal. Podle dřívějšího vyjádření předsedy správy Pavla Švagra jsou ve skladech desetitisíce kusů roušek s vyšší ochranou, ochraných brýlí, rukavic a ochranných oděvů a desítky bioboxů na případnou přepravu nakažených.

Praktičtí lékaři vyzývají nemocné, kteří pobývali v severoitalských regionech Lombardie, Benátsko, Piemont a Emilia Romagna, aby v případě, že mají chřipkové příznaky nechodili do ordinace. Mají lékaři zavolat a dohodnout další postup. Po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí ji může být nařízena dvoutýdenní domácí karanténa.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dezinfekce někdo skoupil záměrně, vezměte si důchodce domů, nabádá ředitel…

04.04.2020 18:21 Aktualizováno Koronavirus vytváří obrovský psychický tlak nejen na seniory, ale převážně na sociální pracovníky,…

Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná…

04.04.2020 17:50 Aktualizováno ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila…

U sestry ze zlínské nemocnice se potvrdila nákaza covid-19

04.04.2020 17:47 Testy potvrdily u zdravotní sestry Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně nákazu nový typem koronaviru.…

Česko nabídne tři nemocnice pro testy léku remdesivir. Účinek na covid-19…

04.04.2020 16:57 Výrobce experimentálního léku remdesivir si vyžádal dvě až tři místa pro případné další testování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy