Lékaři se obávají dopadu epidemie na zdravotní stav chronicky nemocných

Lékaři se obávají dopadů epidemie covidu-19 na zdravotní stav chronicky nemocných pacientů. Hrozí podle nich zhoršení výskytu například u nemocí srdce či diabetu. Zástupci České kardiologické společnosti, České diabetologické společnosti a České internistické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČSL JEP) to dnes řekli na tiskové konferenci.

Eurozpravy.cz

Připomněli, že zhruba stejně lidí, kolem 30.000, jejichž úmrtí statistiky v ČR dosud evidují v souvislosti v covidem, ročně zemře na rakovinu a až 55.000 lidí na nemoci srdce a cév.

Zatímco v předchozích letech zemřelo v ČR zhruba 110.000 až 112.000 lidí za rok, loni to bylo více než 130.000. Nemoci srdce a cév a nádory byly dosud dvě nejčastější příčiny úmrtí. Podle předsedy internistické společnosti Richarda Češky se v posledních letech situace zlepšovala, když v roce 1994 zemřelo na kardiovaskulární potíže 65.000 lidí, zatímco předloni to bylo 49.000. Stále je ale mortalita jedna z nejvyšších v EU.

Odborníci se ale obávají, že se trend může zhoršit, nejen kvůli epidemii covidu-19. "Hrozí, že progres, který přinesla lepší léčba, bude vyčerpán. A pokud něco nezměníme, mohou počty stoupnout do roku 2040 až o 41 procent," uvedl předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. Podle něj už se negativní trend v některých západních zemích projevuje.

Důvody jsou kromě stárnutí populace také obezita a fyzická neaktivita, které se v době epidemie ještě zhoršovaly. Například podle průzkumu agentury Ipsos zhruba třetina Čechů v době pandemie přibrala, a to v průměru o šest kilogramů.

Lidé se podle Linharta také báli jít do nemocnice nebo k lékaři a zanedbali prevenci nebo včasnou léčbu. "Řada pacientů se je zdráhala využít z obavy, že budou infikováni v nemocničních zařízeních nebo také proto, že jim bylo řečeno, že mají nejdříve volat svému lékaři," vysvětlil Linhart.

Podle něj představují tito lidé také část takzvaných nadúmrtí za loňský rok, tedy zemřelých navíc proti dlouhodobému průměru, které nelze přímo spojit s nákazou covidem. Podle statistik kardiologů loni v ČR asi o pětinu až čtvrtinu ubylo lékaři řešených infarktů. "Předpokládáme, že ti lidé do nemocnic nedoputovali," dodal Linhart. Přitom v léčbě infarktu je právě rychlost zákroku zásadní pro dobré zotavení pacienta.

Mezi nejčastější rizikové faktory kardiovaskulárních chorob patří kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoký obsah tuků v krvi, přičemž častěji jsou postižení muži. Dalšími důvody, které se podle Linharta ještě zhoršily v době epidemie, je sociální deprivace, stres, závislosti nebo spotřeba alkoholu. Se stárnutím populace přibývá lidí, kteří umírají na srdeční selhání, tedy opotřebení srdce, které pracuje méně.

Vliv mají podle kardiologů také socioekonomické faktory, více infarktů zaznamenávají v chudších regionech a u méně vzdělaných lidí. Kvůli ekonomickým dopadům boje s epidemií se tak obávají, že může těchto srdečních příhod ještě přibývat.

Podle Češky podobně může přibývat dalších srdečních a metabolických problémů, jako je ateroskleróza neboli kornatění cév a jejich následné ucpávání, vysoký krevní tlak nebo podíl tuků v krvi, cukrovka, srdeční selhání, ale i psychiatrické problémy. "Musíme rychle udělat nějakou akci, abychom situaci, kterou předvídáme, dokázali nějakým způsobem ovlivnit," uvedl s tím, že je třeba připravit plán prevence.

Například k diabetologům chodí na kontroly až o 30 procent méně pacientů než v době před pandemií koronaviru. Cukrovkáři se stále obávají nákazy a kvůli nedostatku pohybu někteří přibrali i osm kilo a více. Lékaři upozorňují, že odkládání návštěv je pro pacienty větším rizikem než koronavirus, jen při osobní kontrole je podle nich možné odhalit zhoršení nemoci nebo přidružené komplikace.

Témata: EZ

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často…

20.09.2021 14:53 V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují.…

Mezi seniory je o třetí dávku očkování zájem

20.09.2021 13:33 Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti…

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

20.09.2021 12:15 Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než…

Počet nakažených roste. V neděli přibylo přes 180 případů

20.09.2021 10:51 Aktualizováno Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

V sobotu v Česku přibylo 301 případů nákazy. Hospitalizovaných ubylo

19.09.2021 09:55 Aktualizováno Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Ordinace dětských praktiků jsou přetížené dětmi s respiračními virózami

18.09.2021 21:59 Aktualizováno Ordinace dětských praktických lékařů jsou po dvou týdnech od začátku školního roku přetížené dětmi,…

Očkovací centrum na Vyšehradě bude pokračovat, změní provozovatele

18.09.2021 14:59 Očkovací centrum v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě bude nadále fungovat. Od pondělí 20.…

Související:

Právě se děje

reklama