Lékaři sepsali petici proti opatřením. Když polevíme, bude 200 mrtvých denně, reaguje Prymula

Skupina lékařů v čele s prezidentem České stomatologické komory Romanem Šmuclerem a kardiochirurgem Janem Pirkem kritizuje zavádění vládních opatření, která mají snížit šíření nového typu koronaviru. Ministr zdravotnictví Roman Prymula se proti petici ohradil a popsal, co hrozí, pokud se v opatřeních poleví.

Roman Prymula
doporučujeme

"Tato petice je výsledkem konsensu lékařů praktických oborů i zástupců z akademických řad. Vznikal během měsíce září, kdy se diskutovaly a zohledňovaly připomínky všech zúčastněných odborníků, kteří stejně jako podepsaní signatáři cítí a využívají svoje občanské právo i lékařskou povinnost se k situaci v naší zemi vyjádřit," uvádí tvůrci petice na petičním webu.

Petice má k dnešku přes 37 tisíc podpisů, drtivou většinu signatářů ale tvoří veřejnost. Lékařů je pod ní podepsáno podstatně méně. Autoři v petici dále tvrdí, že mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu spatřují ve vládních opatřeních, než v nemoci covid-19, a negativně se staví jak k rouškám, tak i k vakcíně proti covidu.

Autoři také tvrdí, že "nošení roušky nepřispívá ke zdraví toho, kdo ji nosí," ačkoliv své domněnky nepodložili žádnými relevantními studiemi, a uvádí rovněž, že prodělání "dětem neublíží, jen posílí jejich imunitní systém." Vědci přitom už dávno prokázali, že právě děti jsou nejvýraznějšími přenašeči, i díky časté absenci symptomů.

Studie navíc ukazují, že tvrzení, že covid-19 dětem neublíží, není pravdivé. Zhruba jedno procento nakažených dětí vlivem covidu umírá, což je podstatně více než u chřipky, kde je podle starších studií u dětí starších čtyř let smrtnost 0.2 až 0.4 %.

Proti petici se ohradil šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula s tím, že ho znepokojuje nezodpovědný přístup signatářů. "Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně 10krát vzrostl ze 2 na 20," uvedl na twitteru.

"Když nebudeme nic dělat, za další měsíc bude umírat 200 lidí denně v příznivém scénáři. To snad přece nikdo z nás nechce. Podobně nesmyslné jsou informace o vakcíně, ta povinná nebude," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet případů covidu-19 v Praze klesl, o víkendu byl ale rekordní

25.10.2020 08:08 Počet nově odhalených případů koronaviru v Praze se dál snížil na sobotních 1321. Ve víkendovém dni…

Situace se zhoršuje. Za sobotu přes 12 tisíc nakažených, počet mrtvých…

25.10.2020 08:01 Sobota stanovila v Česku opět nový rekord v počtu odhalených případů koronaviru ve víkendovém dni.…

Firma dcery ministra Prymuly získala dotaci k výrobě dezinfekce

24.10.2020 21:17 Firma Medimun, kterou ovládá dcera ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) Karolína, získala…

Počet mrtvých s covidem překonal 2000. Za dnešek už 7698 nakažených

24.10.2020 18:51 Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, kdy podle dat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama