Lékárníci: Díky epidemii se zjednodušilo vydávání léků

Díky epidemii covidu-19 se zjednodušilo vydávání léků na recept v lékárnách. Zásadní pro zachování zdravotní péče byly elektronické recepty, pomáhá i soupis všech léků pacienta. Na dotaz ČTK to dnes řekli zástupci České lékárnické komory (ČLnK) na dnešní tiskové konferenci ke Světovému dni lékáren. Zůstat v době chřipek by podle nich měly roušky či plexiskla.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Dokázali jsem udržet lékárenskou péči kompletně dostupnou. Prakticky všechny lékárny byly celou dobu otevřené," řekl prezident ČLnK Aleš Krebs. Lékárny byly doplněné o plexiskla, častěji se dezinfikovalo nebo se omezil maximální počet pacientů v lékárně.

Lékaři a lékárníci se shodují na tom, že pro zachování zdravotní péče v době pandemie byl zásadní nedávno zavedený elektronický recept, který umožnil lékařům předepisovat léky na recept i na dálku bez osobního kontaktu s pacientem. Podle člena Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnost Jana Evangelisty Purkyně Stanislava Konštackého se podařilo prosadit i to, aby zdravotní pojišťovny telefonickou nebo e-mailovou konzultaci lékařům hradily.

Zásadní pomocí pro lékárníky v loňském roce podle Krebse bylo to, že se všechny elektronické recepty pacienta dají nově najednou načíst z jeho občanského průkazu. "V té době, kdy začala epidemie, se dramaticky zvýšil počet receptů odeslaných SMS. Bylo jich tolik, že to začalo dělat časový problém," vysvětlil. Každý kód z mobilu museli lékárníci přepisovat zvlášť pro každý lék. Navíc brát do ruky cizí telefon bylo i zdravotní riziko. Dodal, že lidé ale nemohou s cizím průkazem vyzvednout léky třeba příbuzným. Pro takovou pomoc si musí nechat od lékaře recept poslat jinou formou, například právě SMS nebo e-mailem nebo klasicky kódem vytištěným na papír.

Některá opatření, která lékárny zavedly, podle Krebse dávají smysl a mohly by zůstat i nadále. "Akutní respirační virózy takřka vymizely," řekl. Proto by lidé mohli v období chřipek dál používat ochranu úst a nosu, aby neohrožovali své okolí. Nemělo by to být ale podle něj nařízeno, spíš doporučeno.

Podle praktických lékařů bylo zásadní změnou uzavření čekáren pro pacienty, kterým doporučovali před návštěvou nejprve zavolat a k návštěvě se objednat. Konštacký ale dodal, že všechny léky nejde předepisovat na dálku a osobní kontakt s pacientem je nenahraditelný, elektronická preskripce ale podle něj zásadně pomohla u stabilizovaných chronických pacientů.

Od loňského července mají lékaři i lékárníci možnost podívat se u pacientů do soupisu všech léků. "Je to opravdu velká pomoc třeba u seniorů, kteří si nemohou vzpomenout na všechny léky," řekla mluvčí komory, lékárnice Michaela Bažantová.

Lidé se podle ní v době epidemie přicházeli do lékárny také jen na něco zeptat. Například jak se mají starat o roušky nebo jak použít samotest. "Pacienti se nás velmi často ptají, co si myslíme o očkování, jaké mají očekávat nežádoucí účinky nebo jak se chovat před očkováním," uvedla.

Někdy jim musí vyvracet také informace z internetu, například o možnosti užívat kyselinu acetylsalycilovou ke zmírnění případných nežádoucích účinků. Bažantová varovala, že ji nesmí užívat lidé, kteří mají žaludeční vředy, léky na ředění krve nebo děti.

Zástupci komory také připomněli, že se farmaceuti podílejí také přímo na očkování. "V řadě očkovacích center lékárníci připravují jednotlivé dávky do stříkaček," dodala. Zastáncem očkování přímo v lékárnách je například předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. V mnoha zemích to podle něj funguje.

Podle praktického lékaře Konštackého to ale není vhodné. "Byli jsme proti tomu, aby se očkovalo v lékárnách, protože je tam málokdy pro to vhodný prostor," uvedl. Počítat je třeba i s rizikem alergické reakce.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pacienti s migrénou jsou v práci často za simulanty. Jsou přitom…

12.06.2021 13:30 Většina pacientů, které sužuje migréna, přicházejí o svoji práci. Třetina zaměstnavatelů totiž…

Za pátek 180 nově nakažených. V pracovním dni je to nejméně od srpna

12.06.2021 10:32 Aktualizováno Ukončené očkování proti nemoci covid-19 mají v Česku přes dva miliony lidí, dávek bylo dosud…

Ukončené očkování proti koronaviru mají v Česku přes dva miliony lidí

12.06.2021 09:56 Ukončené očkování proti nemoci covid-19 mají v Česku přes dva miliony lidí ze zhruba 8,5 milionu,…

Jágr nebude tváří očkovací kampaně, očkovat se zatím nenechá

11.06.2021 21:56 Aktualizováno Legendární hokejista Jaromír Jágr odmítl nabídku premiéra Andreje Babiše (ANO), aby se zapojil do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama