Lékárníci nově nemohou vydat některé léky, hrozí jim pokuty

Lékárníci od ledna nemohou vydávat pacientům léky, u kterých nebyla ověřena pravost balení. I když mají takový lék na skladě, musí jej uložit do karantény, jinak by jim hrozila pokuta až dva miliony korun. ČTK na to upozornili zástupci České lékárnické komory. Podle nich to povede k situacím, kdy pacient nedostane svůj lék, i když ho bude mít lékárník v ruce. Odhadují, že se to může týkat ročně až 90.000 balení léčivých přípravků. Vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv ČTK zjišťuje.

Lékárny
doporučujeme

To, zda je lék pravý, musí potvrdit Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv. Podle lékárníků ale do konce loňského roku platilo, že pokud neměl lékárník pochybnost o pravosti léku, mohl ho vydat, i když organizace pro ověřování pravosti léčiv vydala chybové hlášení, takzvaný alert. Lékárníci uvádějí, že u žádného chybového hlášení se loni neprokázalo, že by se jednalo o padělek léku.

"Česká lékárnická komora se znovu obrátila na ministra zdravotnictví a požádala ho o potvrzení výkladu platného do konce loňského roku. Ačkoliv za téměř dva roky byly vyprodukovány stovky tisíc chybových hlášení, ani jedno nebylo kvůli padělku léčivého přípravku. Chyby se objevují zejména v nahraných datech v centrálním systému k ověřování," uvedl prezident lékárnické komory Aleš Krebs.

Chybové hlášení se lékárníkovi zobrazí ve chvíli, kdy naskenuje kód léku. Podle lékárníků tak může nastat situace, kdy pracovník lékárny pacientovi lék nevydá, i když už ho drží v ruce. Stejně se musí nyní zachovat i nemocniční lékárna, která tak může zadržet výdej léčiv pro nemocnici. Lékárníci žádají pacienty o pochopení, pokud taková situace nastane a lék budou muset umístit do karantény. Kdyby lék vydali, hrozila by jim ze strany SÚKL pokuta až dva miliony korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

24.01.2021 20:05 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemického systému PES je navzdory pokračujícímu růstu reprodukčního čísla…

Očkování nejrizikovějších skupin se kvůli nižším dodávkám asi o měsíc…

24.01.2021 15:31 Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti…

Nemocnice chtějí mít dost dávek na přeočkování, některé ruší termíny

24.01.2021 14:20 Nemocnice po celé republice se snaží mít dostatečnou zásobu vakcíny na druhé kolo očkování proti…

Během týdne má vzniknout analýza k zavedení povinných respirátorů

24.01.2021 14:14 Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou během nadcházejícího týdne vypracuje analýzu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama