Lékárny začínají instalovat ochranná plexiskla, respirátory chybí

Lékárny v Česku začínají kvůli ochraně svých zaměstnanců instalovat ochranná plexiskla mezi čekající klienty a obsluhu. Důvodem je nedostatek respirátorů, které by ochránily jejich zaměstnance před šířící se nákazou novým koronavirem.

Lékárny
doporučujeme

Lídr trhu, síť lékáren Dr.Max, začala s instalací ochranných plexisklových bariér dnes ráno, už minulý pátek nainstalovala první zkušební bariéru v lékárně v ulici Na Poříčí v Praze.

"V souvislosti s nedostatkem ochranných respirátorů lékárny Dr.Max přistoupily jako první v ČR k plošnému uplatnění náhradního řešení. Sotva byl prototyp v pátek otestován, už přes víkend se rozjela jeho výroba a od dneška se začne v celé síti s instalací v rozsahu několika desítek denně," řekl ČTK mluvčí sítě Michal Petrov. Během dvou týdnů bude podle něj v lékárnách Dr.Max instalováno téměř 900 těchto bariér.

Odpoledne doplnil, že od středy zavádí síť povinnost pro zákazníky vstupovat do lékáren pouze se zakrytými ústy a nosem. "Na obrazovkách ve výlohách i v interiéru jsou informace vyzývající pacienty k ohleduplnému chování," uvedl. Doplnil, že společnost vybavila všechny lékárníky rouškami, ochrannými brýlemi a rukavicemi.

Nová opatření zavádí také lékárny Benu. "V našich lékárnách jsou nyní postupně instalována ochranná plexiskla, která budou oddělovat lékárníky a pacienty. Personál lékárny pravidelně dezinfikuje lékárnu v rámci třicetiminutových technických přestávek. Otevírací doby jednotlivých lékáren se mohou změnit v závislosti na situaci, Benu vždy spolupracuje s ostatními lékárnami v okolí tak, aby byla zabezpečena dostupnost lékárenské péče. V lékárnách je možné platit pouze platební kartou," sdělila dnes firma ČTK.

Síť lékáren Pilulka vybavila všechny lékárny respirátory nejvyšší třídy FFP3, upozorňuje ale, že jejich počet je stále nedostačující. "Všichni lékárníci jsou vybaveni hygienickými pomůckami, začali jsme postupně stavět dočasná ochranná skla v lékárnách pro oddělení pacientů a lékárníků," uvedla mluvčí Pilulky Kateřina Schotliová.

Magistra lékárny oslovily svoje pacienty přes věrnostní program s výzvou, aby využili možnost rezervovat si léky on-line. "Dále jsme pacienty obeslali s informačním dopisem, jak se v lékárnách chovat zodpovědně, aby chránili zdraví své i lékárníků," řekla ČTK marketingová ředitelka sítě Zuzana Mocová. Opatření podle ní zahrnují například dvoumetrový odstup nebo vyhýbání se kontaktu s lékárníkem.

V Česku je 396 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o 52 víc než v pondělí večer. Provedených testů bylo zhruba 6600. První tři lidé se z nemoci zcela vyléčili, naopak jiní tři pacienti nakažení koronavirem jsou ve velmi vážném až kritickém stavu, informovalo ráno ministerstvo zdravotnictví. Kvůli nemoci platí v zemi nouzový stav, výrazné omezení volného pohybu lidí i většiny aktivit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko eviduje 70 možných nežádoucích účinků očkování. Nejčastěji zarudnutí…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje do pátku zhruba 70 podezření na nežádoucí účinky…

Přesun do 4. stupně PES bude vláda řešit asi ve středu

17.01.2021 22:04 Aktualizováno O přesunu do nižšího čtvrtého stupně v rámci protiepidemického systému PES, s jehož využitím se…

Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000 lidí…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Česko má podle Babiše objednaných 20 milionů vakcín

17.01.2021 21:49 Česká republika má objednáno zhruba 20 milionů vakcín proti koronaviru. Kromě vakcíny od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama