Lhůta mezi podáním první a druhé dávky vakcíny se asi prodlouží

Lhůta mezi podáním první a druhé dávky vakcíny zejména firmy Pfizer/BioNTech se asi prodlouží. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že ministerstvo změnu podporuje a rozhodnout by měla vládní rada pro zdravotní rizika v úterý. K prodloužení lhůty se kloní odborníci.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Změna by se měla týkat podle Blatného vakcín s očkovací látkou typu mRNA. V Česku jde vedle vakcíny Pfizer/BioNTech o vakcínu firmy Moderna. Obě se podávají ve dvou dávkách. V případě vakcíny Pfizer/BioNTech je rozestup 21 dnů, u Moderny 28 dnů. Blatný řekl, že rozestup u mRNA vakcín by byl nově 38 až 42 dnů.

"Není potřeba se bát toho, když druhá dávka bude o něco posunutá," uvedl ministr. Ochrana očkovaného člověka po dvou týdnech od první dávky se podle něho postupně blíží k 80 procentům. Lidem, kteří už mají potvrzený termín na druhou dávku po třech týdnech, by zůstal, dodal Blatný.

"Už první dávka prokazatelně snižuje počty hospitalizovaných i úmrtnost," řekl v České televizi epidemiolog Rastislav Maďar. Je podle něho potřeba, aby aspoň první dávkou bylo co nejdříve očkováno co nejvíce lidí z rizikových skupin.

Delší interval doporučili v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS epidemiologové Jiří Beran a Petr Smejkal. Prodloužení lhůty mezi první a druhou dávkou by zachránilo stovky životů, míní Smejkal. Odborně je podle něho na takovém kroku shoda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama