Lidé mají zájem o PCR testy zdarma, některá místa je zatím nenabízejí

Lidé mají zájem o PCR testy na covid-19, které by ode dneška měli mít dvakrát do měsíce zdarma bez nutnosti žádanky od lékaře. Některá odběrová místa ale zatím tuto možnost nenabízejí, stěžují si na to, že k tomu ministerstvo nevydalo plnohodnotnou metodiku a že neměla dost času na zapracování změn. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Eurozpravy.cz

Na PCR testy zdarma bez žádanky se mohou lidé objednat do některých nemocnic.

Na odběrovém místě na pražském Chodově se dnes kolem desáté hodiny tvořila dlouhá fronta, v které byli podle zpravodaje ČTK především zájemci o PCR testy zdarma bez žádanky. Místo ale zatím tuto službu nenabízí, laborantky lidem vysvětlovaly, že jim chybí metodika. Někteří zájemci o test nakonec přistoupili na to, že si ho uhradí, někteří ale byli rozhořčeni. Jedna z čekajících ve frontě si stěžovala, že dnes navštívila už tři odběrová místa v hlavním městě a ani na jednom s žádostí o PCR test zdarma bez žádanky neuspěla.

Firma Prevedig, která má odběrová místa v Praze, Teplicích, Ústí nad Labem, Sokolově a Krupce, dnes v prohlášení na webu uvedla, že ministerstvo dosud nevydalo plnohodnotnou metodiku pro toto preventivní testování. Laboratoře tak nevědí, zda mají testovat každý vzorek samostatně nebo levnější metodou s takzvaným poolingem, kdy se testuje více vzorků najednou. "Nejsou vydány příslušné číselníky pro hlášení výsledků do centrálního registru ISIN a chybí i další nezbytné pokyny pro testování. Stále čekáme na upřesnění a jasné instrukce," napsala. I na jejích odběrových místech se lidé tohoto testu dožadovali. "Veškerý hněv nebo přinejmenším rozčarování našich jinak obvykle spokojených klientů chápeme, ale adresovat své dotazy a připomínky musíte výhradně na ty instituce, které nám všem mají stanovovat jasná a předvídatelná pravidla a které, jak se zdá, pro svoji roli nedostaly dostatečný prostor," dodala firma.

Ze stejných důvodů nenabízí PCR testy zdarma ani společnosti GHC Genetics, EUC Laboratoře či laboratoře firmy AeskuLab, které provozují odběrová místa v Brně, Českých Budějovicích, Lounech, Olomouci, Ostravě, Praze, Teplicích a Zlíně. Mluvčí laboratoří GHC Genetics Michal Mikšík na dotaz ČTK uvedl, že i kdyby společnost měla od všech institucí dobře zpracované podklady, potřebovala by asi pět dní na zapracování změn do svých systémů a proškolení pracovníků odběrových míst. "Velmi rozumíme klientům, že jsou naštvaní a moc nás mrzí, že nemohou dostat službu, na kterou mají ze zákona nárok. Bohužel musím sdělit, že kromě neúplných informací jsme zkrátka neměli dostatečný časový prostor vše implementovat," dodal Mikšík.

Naopak například v nemocnici v Nymburku fungovalo dnes toto PCR testování podle zpravodaje ČTK bez problémů. Také vinohradská nemocnice na svém webu už v pondělí informovala, že tuto službu bude poskytovat. Lidé se ale musí objednat. Bezplatně otestovat se zájemci mohou PCR testem rovněž v motolské nemocnici a Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, napsaly ČTK mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Marie Heřmánková. Ústřední vojenská nemocnice v Praze podle své mluvčí Jitky Zinke zavede tuto možnost v nejbližších dnech, nyní dokončuje nastavení laboratorního informačního systému a nasmlouvání tohoto typu vyšetření se zdravotními pojišťovnami.

Kromě dvou PCR testů mají lidé ode dneška hrazeny ze zdravotního pojištění také čtyři antigenní testy, jeden za týden. Schválila to minulý týden vláda. Dosud mohly být hrazeny antigenní testy každé tři dny, ale dražší PCR test musel předepsat lékař či hygienik. Bez předpisu si museli lidé zaplatit PCR test sami.

Témata: EZ

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 11:00 Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

19.06.2021 08:56 Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nákazy

18.06.2021 09:15 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem.…

Ministerstvo už prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření

17.06.2021 17:02 Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření.…

Česko dalo na boj s pandemií více než Slovensko, ukázala studie

17.06.2021 15:50 Česká republika vynaložila na boj s pandemií koronaviru 308 miliard korun, tedy 28.800 korun na…

Související:

Právě se děje