Lidé se bojí koronaviru, tísňovým linkám tají pravdu

Záchranáři v Pardubickém kraji se v poslední době setkali s několika případy, kdy lidé zamlčeli, že se vrátili z rizikových oblastí nebo mají respirační obtíže. Zavolali si sanitku kvůli úplně jiným zdravotním problémům. ČTK to řekl jejich mluvčí Aleš Malý.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Volají na tísňovou linku, že je třeba bolí záda, koleno. Až na místě se dozvídáme, že mají vysokou teplotu, jsou dušní, nebo že se vrátili z Itálie. Vědomě tyto informace při komunikace s dispečinkem zamlčí," řekl Malý.

Lidem hrozí i trestní postih za šíření infekční nemoci a navíc ohrožují svým chováním svoje okolí i zdravotnický personál, který se v tu chvíli adekvátně nechrání proti nákaze, upozornil mluvčí. "Následné snížení počtů zasahujících záchranářů by mohlo výrazně omezit poskytování přednemocniční neodkladné péče," řekl Malý.

Podezření nakažení koronavirem lze řešit na zřízených infolinkách nebo se obrátit na hygieniky, kteří pak rozhodují, zda lidem mobilní tým odebere vzorky. Zatím jezdí po kraji jeden, mohou být až tři. V sanitce je vše potřebné pro odběr vzorků, zdravotnický personál má ochranné pomůcky.

"Běžná sanitka odběry lidem, kteří se bojí, že jsou nakažení, ani neodebere a s virózou ani nijak nepomůže," dodal Malý.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

2422 nakažených. Počet pacientů s koronavirem rekordně stoupnul

28.03.2020 09:07 Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Česku stoupl v pátek o 373, což je zatím…

Zadržují Němci ochranné pomůcky pro Česko? Velvyslanec se brání

27.03.2020 21:12 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podle německého velvyslance Christopha…

Pro styk s nakaženými koronavirem stačí většinou FFP2, říká ministerstvo

27.03.2020 20:58 Pro kontakt zdravotníků s pacienty s nemocí COVID-19 stačí podle doporučení ministerstva…

Domovy důchodců musí vyčlenit desetinu kapacity pro nakažené, nařídil…

27.03.2020 18:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví nařídilo mimořádným opatřením domovům pro seniory a podobným lůžkovým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama