Lidi s příznaky covidu by měli testovat praktičtí lékaři, navrhuje Prymula

Praktičtí lékaři by měli začít testovat lidi s příznaky covidu. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Na odběrová místa by podle něj měli praktičtí lékaři posílat jen bezpříznakové klienty. Po jejich zapojení budou kapacity testování v ČR stačit. Indikací na testování je nyní víc než 40.000 za den, což převyšuje možnosti testovacích míst, konstatoval ministr.

Roman Prymula
doporučujeme

Prymula řekl, že se zapojením praktiků počítá do dvou týdnů. Změna je podle něj předjednaná.  

Prymula uvedl, že kapacita testovacích míst byla dlouhodobě směřována k 30.000 vzorků za den, prakticky byla využívána zhruba na 20.000 testů. Během několika posledních týdnů, kdy začali na testy posílat spolu s hygieniky i praktici, se zdvojnásobila na 40.000. Indikací od lékařů je ale nyní ještě víc.

Praktici by měli používat takzvané antigenní testy namísto PCR testů. Takzvaný antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou antigenního testu je rychlejší stanovení výsledku. Je znám během 15 až 30 minut, naopak výsledky PCR testu jsou známy asi za čtyři hodiny. Antigenní testy jsou levnější než PCR testy.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka řekl, že o využití antigenních testů pro praktiky na diagnostiku příznakových pacientů s covidem-19 začal ve středu jednat se zástupci laboratorní a klinické skupiny při ministerstvu zdravotnictví. "Jednání se teď rozjíždějí, začínáme na tom pracovat," uvedl. Podle něj by měli testy dělat praktici, kteří budou schopni a ochotni. Kolik by jich mohlo být, nechtěl odhadovat. Jejich zapojení do 14 dnů ale považuje za reálné.

Podle Šonky by se pro praktiky měly uvolnit testy původně plánované na plošné testování, které se podle něj zřejmě nakonec nebude realizovat. "Mluvili jsme o tom, že by to měl být další alternativní způsob testování, který by ulehčil testování PCR," řekl. Měly by se tak zkrátit dlouhé čekací lhůty na testování v některých regionech, dodal.

Podle Šonky ale zatím nejsou dohodnuté některé detaily. Vyjasnit se podle něj musí ještě to, které z řady různých testů na trhu budou pro praktiky vhodné. Vyřešit se dále musí také to, jak se to bude lékařům hradit, řekl.

Zda je možné používat antigenní testy namísto PCR testů, zjišťují odborníci ve Fakultní nemocnici v Motole v třídenní srovnávací studii testovacích metod, která začala ve středu. Zúčastnit testování by se mělo přibližně 600 lidí. Přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice Motol Pavel Dřevínek v té souvislosti uvedl, že hlavním využitím antigenního testu ve zdravotnických zařízeních by mohla být diagnostika onemocnění covid-19 u pacientů s příznaky anebo pravidelné testování rizikových oddělení, jako jsou například LDN, v případě, že testovací kapacita PCR nedostačuje.

Denní nárůst nových případů koronaviru v Česku v posledních dnech opět zrychlil. Ve středu jich poprvé přibylo téměř 15.000. Laboratoře jich odhalily 14.968, zhruba o 3000 více než v úterý. V zemi je nyní zhruba 124.000 nakažených. Z celkového počtu provedených testů byla v posledních osmi dnech pozitivní vždy více než čtvrtina.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo zdravotnictví bude vyvracet dezinformace o covidu, kampaň…

29.11.2020 21:44 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví bude od pondělí pravidelně informovat o nejčastějších dezinformacích…

Za dnešek 708 nových případů covidu, v sobotu výrazně ubylo…

29.11.2020 19:16 Počet lidí hospitalizovaných s novým koronavirem v sobotu klesl na 4565, zatímco v pátek jich bylo…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

MU Brno chce návrat studentů do škol, má výhrady k nařízené pracovní…

29.11.2020 14:15 Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama