Mapa cestovatele: Češi musí do karantény v Norsku či Slovinsku, rizikové je Rumunsko

Uzavření hranic - a to nejen České republiky, ale i dalších zemí - bylo jedním z nejvýraznějších opatření, které vlády kvůli šíření nového koronaviru letos na jaře zavedly.

Omezení pro cestování se v evropských státech začala uvolňovat v červnu a ČR začala od 15. června uplatňovat takzvaný semafor pro Evropu, který barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích a podle toho upravuje i pravidla platná pro vstup do Česka z těchto zemí.

U zemí s nízkým a středním rizikem úřady nevyžadují po českých občanech negativní test na koronavirus nebo místo něj nenařizují karanténu. Ty jsou povinné při návratu Čechů ze zemí s vysokým rizikem.

Pro české občany je v současnosti z evropských zemí jako rizikové hodnocené Rumunsko a od 24. srpna bude do této kategorie zařazena také většina španělského území. Naopak, Češi nemohou volně vycestovat do Finska, karanténu musí absolvovat po příjezdu do Estonska, Norska či Slovinska.

Aktuální podmínky cestování občanů ČR do vybraných zemí

Británie - Cestování je možné bez omezení.

Estonsko - Země vyřadila ČR ze seznamu bezpečných států už na začátku července, poté jej do něj vrátila a 24. července opět vyřadila. Češi tak musí při cestě do tohoto státu do čtrnáctidenní karantény. Stejná situace platí pro české občany i v Lotyšsku.

Finsko - ČR v současnosti stejně jako většina ostatních států EU nepatří mezi země, ze kterých je možné do Finska volně vycestovat. Pro cestovatele z těchto zemí platí, že mohou do Finska přicestovat pouze v odůvodněných případech a po vstupu do země musí dodržet dvoutýdenní karanténu.

Francie - Cestování je možné bez omezení s výjimkou zámořských území.

Itálie - Cestování je možné bez omezení.

Kypr - Turisté přijíždějící z ČR se musí od 6. července prokázat maximálně tři dny starým negativním testem na koronavirus.

Maďarsko - Cestování je možné bez omezení.

Německo - Cestování je možné bez omezení.

Norsko - Lidé přijíždějící z ČR do země musí s platností od 8. srpna strávit deset dní v karanténě.

Polsko - Cestování je možné bez omezení.

Rakousko - Cestování je možné bez omezení.

Rumunsko - Je zařazeno mezi rizikové země, občané ČR vracející se ze země musí při návratu podstupovat test, nebo dvoutýdenní karanténu.

Řecko - Země původně chtěla od 17. srpna pro české turisty zavést povinnost prokázat se při vstupu do země negativním testem na covid-19. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) a české diplomacie Řecko změnilo názor. Negativní test nyní musí předložit turisté cestující přes pozemní hranici. Test přitom nesmí být starší než 72 hodin a spolu s ním musí být předloženo potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce.

Slovensko - Cestování je možné bez omezení.

Slovinsko - Země poprvé vyřadila ČR z bezpečných států již počátkem července, o pár dní později Lublaň omezení zmírnila a za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Bez omezení mohli Češi znovu do Slovinska cestovat od 17. července, ale od 7. srpna bylo Česko znovu zařazeno mezi středně rizikové státy. Po vstupu do země je tak nyní pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Pokud zemí jen projíždějí, omezení se na ně nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin.

Španělsko - V aktualizovaném seznamu bezpečných zemí, který vydá ministerstvo zdravotnictví, se očekává, že Španělsko bude zařazeno mezi rizikové země. Pro české občany bude od 24. srpna platit povinnost podstupovat při návratu do ČR test, nebo karanténu. Výjimku budou mít pouze Kanárské ostrovy.

Švédsko - Cestování je možné bez omezení.

Tunisko - Země zařadila ČR mezi bezpečné státy na začátku srpna. Od 26. srpna by mělo začít platit opatření, které zavádí při vstupu do Tuniska nutný negativní test na koronavirus pro cestující ze všech zemí. Pro české občany však platí výjimka vyjednaná již 28. července, díky níž mohou vycestovat do země bez testů na covid-19 v rámci organizované turistiky.

Související

Více souvisejících

cestování Česká republika život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy