Máte namířeno do Itálie? Pozor, Češi musí mít negativní test na covid

Itálie vyžaduje od Čechů, kteří do země přijíždějí, negativní test na koronavirus ode dneška. Na svých internetových stránkách o tom informovalo české velvyslanectví v Římě. Test nesmí být starší než 72 hodin a je vyžadován i od lidí, kteří zemí pouze projíždějí.

Covid-19, ilustrační foto

Turisté mohou test podstoupit také na letišti, uvedla ambasáda. Pokud tam nejsou rychlotesty k dispozici, musí se nahlásit na zdravotním středisku, absolvovat test podle instrukcí a do získání jeho výsledků, což trvá dva až tři dny, zůstat v izolaci.

"Všem bych doporučil raději cestovat s již vyhotoveným testem," řekl k cestám do Itálie ministr zahraničí Tomáš Petříček novinářům v Bratislavě, kde vystoupil na konferenci Globsec.

Petříček uvedl, že nemá informace o tom, že by Česko mohly zařadit na svůj seznam rizikových zemí další státy. "Situace u nás je taková, že ji sleduje určitě celá řada dalších států, zejména naši sousedé. Nemohu vyloučit, že pokud se ta čísla (nových případů nakažených) nezačnou rychle snižovat, tak někdo další nepřistoupí k podobným omezením," řekl ministr.

Slovenský premiér Igor Matovič se dnes kvůli šíření koronaviru zase vyslovil pro omezení počtu výjimek, které nyní umožňují při cestách z Česka na Slovensko vyhnout se předkládání negativního výsledku testu na koronavirus nebo nastoupit v zemi pod Tatrami do karantény. Petříček řekl, že v Bratislavě od svého slovenského kolegy nedostal žádné varování ohledně možného zpřísnění režimu cestování přes česko-slovenskou hranici.

"Je pravdou, že čísla, která aktuálně jsou v Česku, jsou nejvyšší v Evropě. Je potřeba tu situaci stabilizovat, je to náš domácí úkol," uvedl Petříček.

Itálie rozhodla o zařazení Česka mezi rizikové země ve středu. Spolu s Českem se na seznam dostaly také Belgie, Nizozemsko a Británie, pro jejichž občany platí stejná omezení jako pro Čechy. Dříve Itálie takové restrikce uplatňovala pouze vůči Chorvatsku, Řecku, Španělsku, Maltě a vybraným francouzským regionům.

Negativní test na covid-19 požadují po lidech cestujících z České republiky také další země, například Řecko. Další státy, jako například Švýcarsko či Nizozemsko, vyžadují po příjezdu z Česka povinnou karanténu, a to i pro ty, kteří byli negativně testováni. Celkový seznam omezení pro turisty z Česka lidé najdou na mapě cestovatele zveřejněné na internetových stránkách ministerstva zahraničí.

V Česku se od září rychle zvyšuje počet případů nákazy koronavirem. Ve středu bylo zaznamenáno rekordních 5335 nových případů.

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, připomíná lékař. Test je nutný

21.09.2021 12:38 Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto…

Česko eviduje za pondělí téměř 500 nově nakažených

21.09.2021 08:37 Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často…

20.09.2021 14:53 V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují.…

Mezi seniory je o třetí dávku očkování zájem

20.09.2021 13:33 Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti…

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

20.09.2021 12:15 Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než…

Počet nakažených roste. V neděli přibylo přes 180 případů

20.09.2021 10:51 Aktualizováno Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Související:

Právě se děje

reklama