Máte namířeno do Itálie? Pozor, Češi musí mít negativní test na covid

Itálie vyžaduje od Čechů, kteří do země přijíždějí, negativní test na koronavirus ode dneška. Na svých internetových stránkách o tom informovalo české velvyslanectví v Římě. Test nesmí být starší než 72 hodin a je vyžadován i od lidí, kteří zemí pouze projíždějí.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Turisté mohou test podstoupit také na letišti, uvedla ambasáda. Pokud tam nejsou rychlotesty k dispozici, musí se nahlásit na zdravotním středisku, absolvovat test podle instrukcí a do získání jeho výsledků, což trvá dva až tři dny, zůstat v izolaci.

"Všem bych doporučil raději cestovat s již vyhotoveným testem," řekl k cestám do Itálie ministr zahraničí Tomáš Petříček novinářům v Bratislavě, kde vystoupil na konferenci Globsec.

Petříček uvedl, že nemá informace o tom, že by Česko mohly zařadit na svůj seznam rizikových zemí další státy. "Situace u nás je taková, že ji sleduje určitě celá řada dalších států, zejména naši sousedé. Nemohu vyloučit, že pokud se ta čísla (nových případů nakažených) nezačnou rychle snižovat, tak někdo další nepřistoupí k podobným omezením," řekl ministr.

Slovenský premiér Igor Matovič se dnes kvůli šíření koronaviru zase vyslovil pro omezení počtu výjimek, které nyní umožňují při cestách z Česka na Slovensko vyhnout se předkládání negativního výsledku testu na koronavirus nebo nastoupit v zemi pod Tatrami do karantény. Petříček řekl, že v Bratislavě od svého slovenského kolegy nedostal žádné varování ohledně možného zpřísnění režimu cestování přes česko-slovenskou hranici.

"Je pravdou, že čísla, která aktuálně jsou v Česku, jsou nejvyšší v Evropě. Je potřeba tu situaci stabilizovat, je to náš domácí úkol," uvedl Petříček.

Itálie rozhodla o zařazení Česka mezi rizikové země ve středu. Spolu s Českem se na seznam dostaly také Belgie, Nizozemsko a Británie, pro jejichž občany platí stejná omezení jako pro Čechy. Dříve Itálie takové restrikce uplatňovala pouze vůči Chorvatsku, Řecku, Španělsku, Maltě a vybraným francouzským regionům.

Negativní test na covid-19 požadují po lidech cestujících z České republiky také další země, například Řecko. Další státy, jako například Švýcarsko či Nizozemsko, vyžadují po příjezdu z Česka povinnou karanténu, a to i pro ty, kteří byli negativně testováni. Celkový seznam omezení pro turisty z Česka lidé najdou na mapě cestovatele zveřejněné na internetových stránkách ministerstva zahraničí.

V Česku se od září rychle zvyšuje počet případů nákazy koronavirem. Ve středu bylo zaznamenáno rekordních 5335 nových případů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ČR přibylo téměř 15 tisíc nakažených, za pondělí zemřelo 100 pacientů s…

22.10.2020 07:16 Denní nárůst nových případů koronaviru v ČR opět zrychlil. Ve středu jich poprvé přibylo téměř 15…

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 22:05 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

21.10.2020 22:04 Aktualizováno Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu.…

Prymula hodlá aplikovat "irský plán", dalších kroků proti šíření covidu už…

21.10.2020 22:03 Aktualizováno Dalších kroků, kterými se dá šíření epidemie nového koronaviru dál omezit, není mnoho. Omezení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama