Vzácný případ v Česku: Matka odmítla očkování, syn dostal tetanus

Ve fakultní nemocnici v Brně se léčí malý chlapec s tetanem. Nakazil se pravděpodobně proto, že jeho matka odmítla očkování. Vzácný případ se dostal do rukou hygieniků.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

FN Brno, Klinika dětské chirurgie, ortipedie a traumatologie
doporučujeme

Chlapec z Blanenska narozený v roce 2016 byl ošetřen 18. srpna v ambulanci dětské ORL Fakultní nemocnice Brno, kde mu lékaři vytáhli z nosu zrezavělou knoflíkovou baterii, informace uvedla zveřejněná zpráva.

Lékaři dítěti nepodali léky proti tetanu, protože nepředpokládali, že není očkované. Chlapci nasadili antibiotika, která však matka údajně nepodávala. 2. září přivedla matka chlapce k dětskému lékaři.

Dítě trápily křeče žvýkacích svalů, ke kterým se později přidala únava, nechutenství a odmítání polykání. 5. září praktický lékař poslal chlapce zpět do brněnské fakultní nemocnice s informací, že nebyl očkován proti tetanu.

„Onemocnění u dítěte se šetří, ale nemohu k tomu říct žádné další podrobnosti.Onemocnění tetanem je u nás naprosto výjimečné,“ uvedla Hana Pokorná, ředitelka Sekce ochrany a podpory veřejného zdraví KHS JmK pro server iDNES.

Chlapec byl hospitalizován na JIP, kde mu byl podán globulin a provedeno očkování. Asi po deseti dnech mu byla provedena tracheostomie. Následně se jeho stav mírně zlepšil, v nemocnici zůstává i nadále.

Bez lékařské pomoci nemoc končí zpravidla smrtí v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému. Proti nemoci se v České republice aplikuje celoplošné povinné očkování. Matka odmítla očkováni z přesvědčení, že u ní bylo očkování spouštěčem roztroušené sklerózy.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Virus chřipky mutuje. Bez očkování hrozí i smrt, apelují lékaři na Čechy

14.10.2019 18:15 Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z…

Šéfka Pardubické nemocnice končí ve funkci, ministerstvo pošle kontrolu

14.10.2019 17:18 Aktualizováno Ředitelka pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková končí, kvůli případu poškození zdraví novorozence…

Dostupnost léků zajistí čtyři přípravky, zjistila asociace

14.10.2019 17:10 Léky prakticky nemají výpadky dodávek, pokud existují alespoň čtyři přípravky se stejnou účinnou…

Babiš se dohodl s Filipem: Do zdravotnictví půjde 4,9 miliardy navíc

11.10.2019 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem se dnes domluvili na tom, že do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama