Měla by se upravit pravidla karantén či testování, myslí si někteří experti

Podle některých expertů by se měla v Česku kvůli nakažlivější koronavirové variantě omikron změnit pravidla izolací, karantén i testování. Do karantény by měli chodit i očkovaní. Urychlit by se mělo získání výsledků testů i trasování. Případně by se mohla zkrátit doba izolace, podmínkou by byly negativní testy. Uvedli to na twitteru člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Jan Kulveit a sociolog Daniel Prokop.

Některé státy kvůli šíření varianty omikron už zavádějí přísná omezení. Vláda chce další případné kroky projednat za týden.

Laboratoře v Česku potvrdily zatím deset případů omikronu, u dalších desítek je podezření. Státní zdravotní ústav předpokládá, že se varianta už šíří komunitně. V některých státech vytlačila původní variantu delta. Epidemiolog Roman Prymula odhaduje, že by v Česku mohl být omikron dominantní krátce po Novém roce.

"Problémem vlny omikronu může být velké množství nakažených - například několik set tisíc lidí za den způsobí problémy i s lehkým průběhem," uvedl Kulveit, který se na oxfordské univerzitě věnuje matematickému modelování epidemií.

Podle experta je u omikronu dřívější schopnost někoho nakazit. Část lidí by tak mohla být nakažlivá třeba už za den. S rychlejším průběhem by rostl problém s prodlevou mezi odběrem a výsledky PCR testů, zvýšila by se užitečnost antigenních testů, uvedl Kulveit. Urychlit by se mělo i trasování. "Pokud se zrychlení potvrdí, stálo by za zvážení zkrátit dobu izolace - a asi neprodlužovat karantény - a delší čekání nahradit testováním," míní expert.

Podle Prokopa by do karantény měli chodit i očkovaní. "Dnes se má očkovaný s covidem v domácnosti po pěti až sedmi dnech testovat, ale nemusí do karantény," uvedl Prokop. Při rychlém šíření a vyšší nakažlivosti omikronu tato pravidla považuje za absurdní. Stejný názor má i Kulveit. "Je to absurdní, s omikronem je nutné to změnit," dodal. Podotkl, že Británie už zkracuje izolaci na týden s podmínkou dvou negativních testů.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hygienici

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 25 minutami

před 28 minutami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

NATO nerozmístí jaderné zbraně v jiných zemích, říká Stoltenberg

Během své návštěvy Varšavy ujistil šéf NATO Jens Stoltenberg, že Severoatlantická aliance nemá v plánu rozmisťovat jaderné zbraně v dalších zemích.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy