Mimořádná schůze Sněmovny: Situace kolem nákazy na Karvinsku se uklidňuje, řekl Vojtěch

Situace kolem koronaviru na Karvinsku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) uklidňuje. Nákaza se tam nekontrolovaně nešířila, řekl ministr poslancům na dnešní mimořádné schůzi. Covidem-19 onemocněli na Karvinsku hlavně pracovníci dolů OKD a členové jejich rodin.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

"Drtivá většina pozitivně zachycených jsou horníci nebo blízké kontakty," uvedl Vojtěch. Podle něho nejde o komunitní šíření nákazy. "Očekáváme s epidemiology, že se bude situace zlepšovat," podotkl Vojtěch. Klesající trend je podle něho jednoznačný.

Dřívější nárůst počtu pozitivně testovaných lidí byl dán podle Vojtěcha plošným testováním. Zdůraznil, že drtivá většina z nich neměla příznaky. Měření teploty, které státní společnost OKD zavedla, je proto nezachytilo.

"Zdravotní systém není ochromen, hrozba pro širší populaci není tak výrazná, jako byla v době začátku první vlny," uvedl Vojtěch. Pokud by se situace zhoršovala, nevyloučil zpřísnění protikoronavirových opatření. Nyní ale podle něho nic takového nehrozí. Zavírat region s 260.000 obyvateli by podle ministra nebylo adekvátní.

Lidovec Jan Bartošek připomněl prohlášení starostů z Karvinska, kteří vinu za situaci s nákazou připsali vládě, ministerstvu zdravotnictví a krajským hygienikům. "Opatření jsou pomalá, zmatená a evidentně málo účinná," podotkl také bývalý starosta Karviné, nynější místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD). Rovněž podle Pirátky Olgy Richterové byla reakce státu "neuvěřitelně pomalá" a podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se nákaza šířila mezi horníky zbytečně dlouho.

"Vláda se na Karvinsko a potažmo celý Moravskoslezský kraj vykašlala," prohlásil Jakub Janda (ODS). Testování podle něho začalo pozdě a v malém rozsahu, na výsledky se čeká dlouho, pozdě se zavřely i doly. "Stigmatizace regionu, protože se tam vyskytla nákaza, je cesta do pekel," řekl předseda STAN Vít Rakušan. Nařkl ministerstvo zdravotnictví z nečinnosti a z toho, že nepomohlo místním úřadům.

"Z toho, že máme lokální ohnisko nákazy, nelze dělat fatální závěry o selhání systému," ohradil se vůči výtkám Vojtěch. Obecně uvedl, že virus v Česku stále je a zjevně neustupuje. S ohnisky nákazy je nutné podle ministra počítat i do budoucna. Například představa, že díky chytré karanténě nemoc zmizí, je nepochopení věci, podotkl ministr. Takzvaná chytrá karanténa má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených koronavirem a ohnisek nemoci.

V Moravskoslezském kraji přibylo 70 lidí s koronavirem. Od počátku pandemie se nakazilo 3522 lidí. Nejvyšší přírůstek znovu připadá na Karvinsko. Vyplývá to z grafů z údajů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Na Karvinsko podle zveřejněných grafů připadá 41 nových případů, celkem 1893 pozitivně testovaných od počátku pandemie. Na Frýdecko-Místecku podle těchto zdrojů přibylo 16 nových případů na celkových 533. V Ostravě a okolí se počet zvýšil o devět na 712 nakažených a na Novojičínsku o pět na 130. Opavsko zůstává bez nárůstu s 222 případy a z Bruntálska byl jeden nakažený ze statistiky odebrán, celkový počet pozitivně testovaných se tak snížil ze středečních 33 na dnešních 32.

Ze zveřejněných grafů dále vyplývá, že v kraji aktuálně zůstává v karanténě 1773 lidí a hospitalizováno je 49 nemocných, o pět více než ve středu. Z koronaviru se dosud vyléčilo 1177 lidí a 66 v souvislosti s nákazou zemřelo. Nemocných je aktuálně 2279 lidí.

Hejtman Vondrák v doprovodném textu ke grafům opakovaně uvádí mírně jiné přírůstky, než ukazují grafy. Dnes například v textu uvedl, že na Karvinsku přibylo 36 nakažených, na Frýdecko-Místecku 15, na Ostravsku deset a na Novojičínsku tři. Údaje za Bruntálsko a Opavsko bylo shodné s grafy. Na dotaz k rozporům v číslech reagoval tím, že se data zpětně upravovala. Starostové z Karvinska před několika dny poukazovali na to, že chytrá karanténa podle nich nefunguje. Ministerstvo zdravotnictví naopak tvrdilo, že kritika chytré karantény plyne z nepochopení systému.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Medici by mohli v nemocnicích pracovat na pozici praktické sestry

30.11.2020 20:41 Ministerstvo zdravotnictví chce umožnit medikům, aby mohli při práci v nemocnici zastávat pozici…

Očkování všech Čechů proti koronaviru bude stát až pět miliard

30.11.2020 20:05 Aktualizováno Očkování všech Čechů vakcínou proti koronaviru by mohlo stát až pět miliard korun, pokud by byly…

Za dnešek zatím 1406 nakažených

30.11.2020 19:16 V Česku dnes do 18:00 přibylo 1406 potvrzených případů nemoci covid-19, o 435 méně než minulé…

Od soboty budou s testem možné návštěvy v sociálních zařízeních

30.11.2020 18:49 Návštěvy v sociálních zařízeních budou možné od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama