Mimořádné pravomoci pro ministra zdravotnictví? Musí být dohled Sněmovny, žádají lidovci

Lidovci budou uvažovat o podpoře dočasného zákona o mimořádných opatřeních pouze v případě, že by případná opatření musela podléhat kontrole Poslanecké sněmovny. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí dolní komory to řekl poslanec a bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Zákon rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii, měl by omezenou účinnost do konce roku.

Opoziční poslanci se už dříve s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) domluvili na projednání návrhu zákona v řádném procesu se zkrácenými lhůtami.

Cílem zákona je dočasně doplnit předpis o ochraně veřejného zdraví, který bude nadále obsahovat obecná ustanovení. Opatření by mohlo ministerstvo zdravotnictví vydávat po předchozím souhlasu vlády a jen v nezbytném rozsahu na nezbytnou dobu, v odůvodnění musí vysvětlit aktuální epidemiologická rizika. V případě hrozby prodlení může resort opatření nařídit sám, ale pokud by je vláda do 48 hodin nepotvrdila, pozbyla by platnosti.

"Za KDU-ČSL musíme jednoznačně říci, že je pro nás neakceptovatelné, aby jeden člověk, v tomto případě ministr zdravotnictví, dostal jakýsi pomyslný kufřík s červeným tlačítkem, kterým by, i když s usnesením vlády, mohl vypnout doslova a do písmene celou republiku," řekl Výborný.

Případnou podporu návrhu podmiňují lidovci tím, že veškerá celoplošná opatření by podléhala kontrole Sněmovny. "Sněmovna by do deseti dnů mohla opatření zrušit. V případě, že by byla opatření prodlužována nad 30 dnů, ministerstvo zdravotnictví, respektive vláda by musela požádat o souhlas s prodloužením opět Poslaneckou sněmovnu," dodal Výborný.

Ministerstvo zdravotnictví by mělo podle návrhu do konce roku kvůli likvidaci epidemie či při nebezpečí jejího opětovného vzniku mít možnost nařídit mimořádné opatření s celostátní působností, kterým přikáže určitou činnost či zakáže nebo omezí některé služby. Návrh zmiňuje oblasti veřejné dopravy, obchodu a výroby, obchodní centra, kadeřnictví a obdobné služby, koupaliště, hromadné akce či vysoké školy.

Resort by měl také dostat možnost přikazovat zdravotnickým zařízením, aby vyčlenila potřebné kapacity na boj s epidemií. V pravomoci ministerstva by měl být i možný zákaz či omezení návštěv v nemocnicích či zařízeních sociálních služeb a příkaz používat ochranné a dezinfekční prostředky. Předpis počítá s až třímilionovou pokutou při přestupcích proti ministerským opatřením.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 
Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví KDU - ČSL Poslanecká sněmovna Marek Výborný (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy