Ministerstva vyvrací konspirační teorii: Pro spojitost koronaviru a 5G není vědecký důkaz

Spekulace o spojitosti mezi epidemií nemoci covid-19 a zaváděním mobilních sítí páté generace (5G) nemají vědecký podklad, uvedla dnes ve společné tiskové zprávě tři česká ministerstva. Konspirační teorie, které se šíří také na českém webu, sociálních sítích či v řetězových e-mailech, označila ministerstva průmyslu a obchodu, zdravotnictví a pro místní rozvoj za ničím nepodložené zprávy a "fake news".

"Elektromagnetické pole generované zařízeními sítě 5G nemá příčinnou souvislost s šířením ani průběhem nemoci covid-19," uvedla ministerstva. Sítě páté generace podle nich nijak nevybočují z limitů pro elektromagnetické záření.

Své sdělení ministerstva doplnila dalšími informacemi o zavádění sítí 5G v Česku a odkazy na weby Státního zdravotního úřadu a Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP). Poukázala také na web ministerstva vnitra zaměřený na dezinformace o koronaviru, jejíž část je věnovaná vyvracení tvrzení o souvislostech mezi nákazou a sítěmi 5G.

Podle současných vědeckých poznatků nový typ koronaviru vznikl přirozenou mutací, na kterou technologie 5G nemá a neměla žádný vliv, píše se tam. Deset nejčastějších manipulací týkajících se koronaviru zveřejnilo v polovině dubna Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) ministerstva vnitra.

Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden gigabit za sekundu, což je zhruba desetinásobek rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí, jako je autonomní řízení nebo internet věcí. Tvrzení o negativním zdravotním účinku technologie 5G se ve veřejném prostoru objevovala už před začátkem krize kolem covidu-19. Úřady zaznamenaly vandalské nebo žhářské útoky na vysílače například v Británii, Nizozemsku, Irsku a na Kypru.

V Česku se chystá aukce kmitočtů pro rychlé sítě 5G. Podle záměru Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) by mohla začít v polovině roku. Jejím cílem je přilákat nové operátory, a zvýšit tak konkurenci na trhu. Technologie 5G se budou v Česku přednostně testovat v Bílině, Jeseníku, Karlových Varech, Plzni a Ústí nad Labem.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie 5G síť ministerstvo zdravotnictví Ministerstvo vnitra fake news Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři propašovali na web ČTK smyšlenou zprávu o atentátu na Pellegriniho

Zpravodajský web České noviny, který provozuje tisková agentura ČTK, se v úterý stal terčem hackerského útoku. Na stránkách se objevily smyšlené texty o údajném atentátu na nově zvoleného slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Případem se zabývají příslušné úřady.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy