Ministerstvo chce prosadit zákon, který by zrušil kojenecké ústavy

Ministerstvo zdravotnictví by chtělo ještě v tomto volebním období prosadit zákon, který by zrušil nebo přeměnil dětské domovy pro děti do tří let, někdejší kojenecké ústavy. ČTK to dnes napsal Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva. Ministerstvo tvrdí, že se dlouhodobě snaží o zlepšování úrovně ústavní péče a o minimalizaci počtu dětí v těchto zařízeních. Reagovalo tak na pondělní kritiku Evropského výboru pro sociální práva, která se týkala umisťování dětí s postižením a romských dětí v kojeneckých ústavech.

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

V současnosti je několik legislativních návrhů na zrušení nebo přeměnu domovů pro děti do tří let, která patří podle zákona ke zdravotnickým zařízením. Vláda například v létě projednala poslanecký návrh, který by měl z těchto domovů pro malé děti vytvořit centra komplexní péče pro děti se zdravotním znevýhodněním. Ministerstvo chce tyto návrhy sloučit a jeden výsledný co nejdříve předložit do Sněmovny.

"Ministerstvo zdravotnictví vyvine maximální úsilí, aby tento návrh byl projednán a schválen ještě v tomto volebním období," uvedl úřad. Volby do Poslanecké sněmovny by měly být příští rok na podzim.

Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) Rady Evropy v pondělí kritizoval Českou republiku "za rozsáhlé a diskriminační" umísťování dětí s postižením a romských dětí do center určených pro děti nízkého věku. Problém se podle Anny Hofschneiderové z nevládního Fóra pro lidská práva týká řádově stovek dětí mladších tří let, které převážně pocházejí z chudých rodin.

"Ministerstvo zdravotnictví zdůrazňuje, že příslušnost dítěte k určitému etniku není nijak evidována. Tento fakt tedy rozhodně nehraje a ani nemůže hrát žádnou roli při umístění dítěte do ústavní péče, rozhodující je vždy konkrétní zdravotní a sociální situace dítěte a jeho rodiny," uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Podle úřadu počet dětských domovů pro děti do tří let věku dlouhodobě klesá a s tím klesá počet dětí umístěných v těchto zařízeních. "Zatímco v roce 2018 bylo v dětských centrech 441 dětí do tří let, do roku 2020 tento počet klesl na 265 dětí. Situace se tedy jednoznačně pozitivně vyvíjí a není pravda, že by ČR v této oblasti byla nečinná," doplnilo ministerstvo.

Česko sklízí dlouhodobě kritiku domácích organizací i zahraničních institucí za velký počet dětí v ústavech. Podle asociace Dítě a rodina je ČR v Evropě jednou z posledních zemí, kde je možné děti do tří let do zařízení dávat. Například Slovensko to zakázalo u dětí do šesti let, Polsko u dětí do deseti let a Británie u dětí do 12 let. Podle strategie, kterou v roce 2012 schválila tehdejší vláda, se v Česku neměly děti do tří let posílat do ústavů od roku 2014, děti do sedmi let pak od roku 2016. Minulé kabinety ale záměr neschválily.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Index PES klesl, přibylo přes 8 tisíc nakažených. Dodávka vakcín se sníží

23.01.2021 22:02 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Může za to méně nakažených mezi…

Zájem o očkování dle průzkumu roste, chce ho nadpoloviční většina lidí

23.01.2021 19:45 Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu o zdraví…

Dodávka vakcín proti koronaviru se příští týdny sníží, potvrdil Blatný

23.01.2021 12:25 Pro Českou republiku se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti koronaviru. Po absolvování…

Ministr Blatný dostal v Brně druhou dávku vakcíny proti koronaviru

23.01.2021 11:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval dnes ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama