Péče o pacienty s koronavirem: Vláda odklepla 1,1 miliardy, jsou hlavně pro záchranáře

Odměnu pro zdravotnické záchranné služby (ZZS), jejichž pracovníci se podíleli na péči o pacienty s covidem-19, vláda na dnešním zasedání schválila. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Celkem půjde o 1,12 miliardy korun, na odměny zdravotníkům z nich je určeno 840 milionů, další peníze uhradí provoz mobilních odběrových týmů pro testování, vyplývá z materiálu pro jednání vlády.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo už dříve nařídilo odměnit zdravotníky, kteří o pacienty s covidem-19 pečují ve státních nemocnicích. Z krajů se ozvala kritika, že tamní nemocnice na odměny nemají peníze.

"Vláda právě rozhodla o uvolnění částky 1,124,495.568 Kč a vyplacení jednorázové odměny 7000 záchranářům 14 poskytovatelů zdravotnické záchranné služby. Pro každého 40.000 Kč/měsíc, od 1. 3. do 31. 5. 2020," napsal Babiš.

Na provoz mobilních odběrových týmů dostane 14 ZZS 28 milionů korun, protože jejich provoz nelze hradit z veřejného zdravotního pojištění. První vznikl při pražské Nemocnici na Bulovce už 1. března. "Mobilní odběrové týmy, složené většinou ze tří zdravotnických pracovníků, vyjížděly k odběrům vzorků u pacientů, u nichž bylo indikováno podezření z nákazy novým koronavirem," píše se v dokumentu. Vyčleněna na ně byla kromě personálu také vozidla, ochranné prostředky nebo speciální kontejnery na provoz vzorků.

Zdravotníci kromě toho museli zachovat nepřetržitý provoz ZZS pro běžné pacienty. Někdy se však setkávali i s nakaženými, kteří potřebovali pomoc, nebo odpovídali na dotazy ohledně koronaviru na lince 155. Odměny pro záchranáře ministra žádal 29. dubna výbor sněmovny pro zdravotnictví.

Podle poslanců nemají ZZS dostatečné personální rezervy. "Pokud tak byl záchranář nucen čerpat během epidemie ošetřování člena rodiny, znamenalo to, že jiný záchranář jej musel nahradit svou přesčasovou prací," uvádí materiál. Po kontaktu s rizikovým pacientem záchranáři podle něj nechodili do karantény, ale dál sloužili. Pracovali také zaměstnanci v rizikovém věku.

Odměnit všechny zdravotníky, kteří pracovali s nakaženými, má podle ministerstva zdravotnictví umožnit novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou připravuje. Byla by vydána vyhláška, která zohlední nižší produkci nemocnic při zachování záloh. Do Sněmovny má jít v týdnu od 25. května ve stavu legislativní nouze.

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo koncem dubna státní nemocnice, aby daly zdravotníkům mimořádné odměny. Za odběry vzorků až 1500 korun za hodinu, ostatním pečujícím o pacienty s nemocí covid-19 mezi 100 až 500 korun za hodinu podle rizikovosti práce. Odbory a malé nemocnice to kritizovaly a uvedly, že ministerstvo by mělo přidat peníze na odměny zdravotníků i v regionech, tedy v nemocnicích zřizovaných kraji, městy nebo soukromníky. Resort reagoval, že přidat nemocnicím mohou i kraje jako zřizovatelé. Objevují se však zároveň informace z některých nemocnic, že ostatní zdravotníci, kteří se na boji s epidemií nepodíleli, naopak kvůli nedostatku prostředků o odměny přijdou.

Zdravotní pojišťovny už v březnu deklarovaly, že nemocnicím nechají původní výši záloh i v případě, že v době epidemie ošetřily méně pacientů, a nebudou vyžadovat jejich vracení. Zdravotnictví mělo mít letos k dispozici asi 350 miliard korun, zhruba polovina jde do nemocnic. Ministerstvo odhadlo, že schodek veřejného zdravotního pojištění bude letos asi 40 miliard. Pojišťovny ho dorovnají z rezerv z minulých let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Slovensko zavádí úlevy pro testované, Belgie zavírá hranice

27.01.2021 09:44 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

V Česku už se aplikovalo 222.450 dávek vakcíny

27.01.2021 09:23 Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku vakcinace 222.450 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, v…

V úterý nově 9144 nakažených. Reprodukční číslo se mírně zhoršilo

27.01.2021 08:01 Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů…

Nový PES od 1. února? Šestý stupeň nebude, hovoří se o omezení pohybu a…

26.01.2021 22:08 Aktualizováno Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama