Péče o pacienty s koronavirem: Vláda odklepla 1,1 miliardy, jsou hlavně pro záchranáře

Odměnu pro zdravotnické záchranné služby (ZZS), jejichž pracovníci se podíleli na péči o pacienty s covidem-19, vláda na dnešním zasedání schválila. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Celkem půjde o 1,12 miliardy korun, na odměny zdravotníkům z nich je určeno 840 milionů, další peníze uhradí provoz mobilních odběrových týmů pro testování, vyplývá z materiálu pro jednání vlády.

Ministerstvo už dříve nařídilo odměnit zdravotníky, kteří o pacienty s covidem-19 pečují ve státních nemocnicích. Z krajů se ozvala kritika, že tamní nemocnice na odměny nemají peníze.

"Vláda právě rozhodla o uvolnění částky 1,124,495.568 Kč a vyplacení jednorázové odměny 7000 záchranářům 14 poskytovatelů zdravotnické záchranné služby. Pro každého 40.000 Kč/měsíc, od 1. 3. do 31. 5. 2020," napsal Babiš.

Vláda právě rozhodla o uvolnění částky 1.124.495.568 Kč a vyplacení jednorázové odměny 7000 záchranářům 14 poskytovatelů zdravotnické záchranné služby. Pro každého 40 000 Kč / měsíc, od 1.3. do 31.5. 2020. Jsem rád, že jsme to pro ně mohli udělat. Vážíme si jich.

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) May 7, 2020

Na provoz mobilních odběrových týmů dostane 14 ZZS 28 milionů korun, protože jejich provoz nelze hradit z veřejného zdravotního pojištění. První vznikl při pražské Nemocnici na Bulovce už 1. března. "Mobilní odběrové týmy, složené většinou ze tří zdravotnických pracovníků, vyjížděly k odběrům vzorků u pacientů, u nichž bylo indikováno podezření z nákazy novým koronavirem," píše se v dokumentu. Vyčleněna na ně byla kromě personálu také vozidla, ochranné prostředky nebo speciální kontejnery na provoz vzorků.

Zdravotníci kromě toho museli zachovat nepřetržitý provoz ZZS pro běžné pacienty. Někdy se však setkávali i s nakaženými, kteří potřebovali pomoc, nebo odpovídali na dotazy ohledně koronaviru na lince 155. Odměny pro záchranáře ministra žádal 29. dubna výbor sněmovny pro zdravotnictví.

Podle poslanců nemají ZZS dostatečné personální rezervy. "Pokud tak byl záchranář nucen čerpat během epidemie ošetřování člena rodiny, znamenalo to, že jiný záchranář jej musel nahradit svou přesčasovou prací," uvádí materiál. Po kontaktu s rizikovým pacientem záchranáři podle něj nechodili do karantény, ale dál sloužili. Pracovali také zaměstnanci v rizikovém věku.

Odměnit všechny zdravotníky, kteří pracovali s nakaženými, má podle ministerstva zdravotnictví umožnit novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou připravuje. Byla by vydána vyhláška, která zohlední nižší produkci nemocnic při zachování záloh. Do Sněmovny má jít v týdnu od 25. května ve stavu legislativní nouze.

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo koncem dubna státní nemocnice, aby daly zdravotníkům mimořádné odměny. Za odběry vzorků až 1500 korun za hodinu, ostatním pečujícím o pacienty s nemocí covid-19 mezi 100 až 500 korun za hodinu podle rizikovosti práce. Odbory a malé nemocnice to kritizovaly a uvedly, že ministerstvo by mělo přidat peníze na odměny zdravotníků i v regionech, tedy v nemocnicích zřizovaných kraji, městy nebo soukromníky. Resort reagoval, že přidat nemocnicím mohou i kraje jako zřizovatelé. Objevují se však zároveň informace z některých nemocnic, že ostatní zdravotníci, kteří se na boji s epidemií nepodíleli, naopak kvůli nedostatku prostředků o odměny přijdou.

Zdravotní pojišťovny už v březnu deklarovaly, že nemocnicím nechají původní výši záloh i v případě, že v době epidemie ošetřily méně pacientů, a nebudou vyžadovat jejich vracení. Zdravotnictví mělo mít letos k dispozici asi 350 miliard korun, zhruba polovina jde do nemocnic. Ministerstvo odhadlo, že schodek veřejného zdravotního pojištění bude letos asi 40 miliard. Pojišťovny ho dorovnají z rezerv z minulých let.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 
Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Záchranná služba Vláda ČR Zdravotnictví Andrej Babiš Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy