Ministerstvo snížilo další údaj, tentokrát o počtu hospitalizovaných s koronavirem

V souvislosti s nemocí covid-19 je v českých nemocnicích 108 lidí. V těžkém stavu je 16 z nich. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ještě ráno ministerstvo uvádělo 150 hospitalizovaných.

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Audit dat avizoval v pondělí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Od začátku epidemie do tohoto pondělí bylo s koronavirem hospitalizováno téměř 1700 lidí.

Za pondělí přibylo ve statistikách 195 prokázaných případů nákazy novým koronavirem. Dalších 145 zatím přibylo dnes. Celkový přírůstek za dnešek, který ministerstvo zveřejní ve středu ráno, by tak mohl opět přesáhnout 200, jak tomu bylo ve čtyřech pracovních dnech předchozího týdne.

Od začátku epidemie se v Česku nakazilo 15.684 lidí, z nichž se téměř tři čtvrtiny uzdravily. V souvislosti s novým koronavirem zemřelo 374 lidí. V současnosti je nemocných covidem 3944, nejvíc od 19. dubna.

Ministerstvo o tomto víkendu snížilo vykazovaný počet aktuálně nemocných o třetinu na zhruba 3500. V současnosti jich je 3944.

Šéf zdravotnických statistiků Dušek v pondělí uvedl, že ministerstvo zdravotnictví očekává v nejbližších dnech snížení vykazovaného počtu hospitalizovaných lidí nakažených koronavirem. Podle Duška se při auditu lidí léčených kvůli koronaviru ukázalo, že desítky z nich jsou nadále vykazovány jako nakažení covidem-19, přestože už tuto nemoc překonali a v nemocnici zůstávají kvůli jiným chorobám. "Byly identifikovány hospitalizace a překlady pacientů, kteří do nemocnic přišli z důvodů covid-19, avšak jejich pokračující hospitalizace již s touto nemocí nesouvisí," potvrdila dnes mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Zdůraznila, že v důsledku zpětné kontroly nebyla ze statistiky vyřazena žádná hospitalizace. "Všechny hospitalizační pobyty byly retrospektivně potvrzeny jako řádně zadané a vztahující se k pacientům s nemocí covid-19," uvedla Štěpanyová. I po revizi dat podle ní proto platí, že od počátku epidemie do tohoto pondělí bylo hospitalizováno celkem 1694 lidí.

Největší nárůst nových případů covidu-19 za uplynulý týden se objevil na Jihlavsku a Prachaticku. Na Jihlavsku bylo za posledních sedm dní zaznamenáno asi 66 případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel a na Prachaticku 51 případů. V Jihlavě se nemoc objevila v Alzheimercentru, kde testy v minulých dnech prokázaly nákazu u 40 klientů a 17 zaměstnanců. Na Prachaticku jsou nakaženi převážně zahraniční pracovníci jedné firmy. Hygienici tam otestují 270 pracovníků, výsledky budou znát koncem týdne.

Na Vysočině musí mít lidé od středy povinně zakrytá ústa a nos ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb. Mimořádné opatření bude platit od dnešní půlnoci do odvolání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Stav postižení už platí v devíti středočeských nemocnicích

05.03.2021 19:01 Ve středočeských nemocnicích je 762 pacientů s covidem-19, z toho 110 má těžký průběh nemoci.…

Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy

05.03.2021 18:03 Řetězec Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy. V nejbližších dnech chce uvést do…

Česko žádá o pomoc zahraničí, má nejvíce nových případů za 14 dní v EU

05.03.2021 17:59 Aktualizováno Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama