Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

Eurozpravy.cz

"Stejným způsobem se očkují členové diplomatického sboru, platí si jenom aplikaci, vakcínu mají zdarma," uvedl ministr. Samoplátci si uhradí i vakcínu. "Očkovací centra, která budou vybrána, budou státu zpětně platit tu vakcínu," dodal ministr. Kdy by mohlo být očkování cizincům umožněno, ministr zatím neřekl.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová ČTK sdělila, že úřad připravuje možnost registrace cizinců, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění v ČR nebo dalších státech EU, do Centrálního registračního systému. "Půjde zejména o občany ČR, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění, a cizince z EU nebo třetích zemí, kteří mají v ČR dlouhodobý pobyt," uvedla.

Stejné postavení jako účastníci českého zdravotního pojištění mají cizinci s veřejným zdravotním pojištěním ze zemí EU, Evropského hospodářského prostoru, Švýcarska a zemí, se kterými má ČR bilaterální smlouvu, jako je Albánie, Černá Hora, Severní Makedonie, Srbsko, Tunisko a Turecko.

"Očkování proti koronaviru je při splnění zákonných podmínek zdravotní službou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. To znamená, že je hrazeno českým i zahraničním pojištěncům v mezích jejich nároku," sdělil na dotaz ČTK mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Cizinci, kteří mají Evropský průkaz zdravotního pojištění, mají v ČR nárok pouze na poskytnutí nezbytné péče. VZP má za to, že očkování je nezbytná péče zejména u dlouhodobějších pobytů, nikoliv u krátkodobých, například turistických.

"Takto vzniklé náklady jsou pak vyúčtovány české výpomocné zdravotní pojišťovně. V konečném důsledku však náklady na očkování zahraničních pojištěnců ponese jejich zahraniční zdravotní pojišťovna," dodal s tím, že o nezbytnou péči zcela jistě nejde, pokud účelem cesty bylo pouze očkování.

Kolik nepojištěných cizinců v Česku či v Praze žije, není jasné. Podle statistik ministerstva vnitra žilo na konci prvního čtvrtletí v Česku celkem 656.300 cizinců, z nich 344.300 přechodně a ostatní trvale. České veřejné zdravotní pojištění mají ti, kteří pracují v tuzemsku jako zaměstnanci. Problém tak může být s cizinci, kteří v Česku pracují nelegálně. Podle dat Státního úřadu inspekce práce jich bylo loni při kontrolách odhaleno asi 2400. Ve dvou předchozích letech to bylo přes 3500.

Zdravotní pojišťovny odhadují náklady na proočkování celé populace asi na devět miliard korun. Arenberger v pondělí uvedl, že pravděpodobně se budou muset lidé proti koronaviru pravidelně přeočkovávat. Zřejmě to bude potřeba za rok až rok a půl od poslední dávky. Evropská unie se na tuto možnost už připravuje, uzavřela smlouvy na dalších 1,8 miliardy dávek vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech.

Témata: EZ

Čtvrtina obyvatel Česka má hotové očkování. Aspoň jednu dávku dostala…

20.06.2021 10:22 Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny…

Za sobotu přibylo 63 nakažených, reprodukční číslo vyrostlo

20.06.2021 09:11 V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11.…

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Související:

Právě se děje