Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Stejným způsobem se očkují členové diplomatického sboru, platí si jenom aplikaci, vakcínu mají zdarma," uvedl ministr. Samoplátci si uhradí i vakcínu. "Očkovací centra, která budou vybrána, budou státu zpětně platit tu vakcínu," dodal ministr. Kdy by mohlo být očkování cizincům umožněno, ministr zatím neřekl.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová ČTK sdělila, že úřad připravuje možnost registrace cizinců, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění v ČR nebo dalších státech EU, do Centrálního registračního systému. "Půjde zejména o občany ČR, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění, a cizince z EU nebo třetích zemí, kteří mají v ČR dlouhodobý pobyt," uvedla.

Stejné postavení jako účastníci českého zdravotního pojištění mají cizinci s veřejným zdravotním pojištěním ze zemí EU, Evropského hospodářského prostoru, Švýcarska a zemí, se kterými má ČR bilaterální smlouvu, jako je Albánie, Černá Hora, Severní Makedonie, Srbsko, Tunisko a Turecko.

"Očkování proti koronaviru je při splnění zákonných podmínek zdravotní službou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. To znamená, že je hrazeno českým i zahraničním pojištěncům v mezích jejich nároku," sdělil na dotaz ČTK mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Cizinci, kteří mají Evropský průkaz zdravotního pojištění, mají v ČR nárok pouze na poskytnutí nezbytné péče. VZP má za to, že očkování je nezbytná péče zejména u dlouhodobějších pobytů, nikoliv u krátkodobých, například turistických.

"Takto vzniklé náklady jsou pak vyúčtovány české výpomocné zdravotní pojišťovně. V konečném důsledku však náklady na očkování zahraničních pojištěnců ponese jejich zahraniční zdravotní pojišťovna," dodal s tím, že o nezbytnou péči zcela jistě nejde, pokud účelem cesty bylo pouze očkování.

Kolik nepojištěných cizinců v Česku či v Praze žije, není jasné. Podle statistik ministerstva vnitra žilo na konci prvního čtvrtletí v Česku celkem 656.300 cizinců, z nich 344.300 přechodně a ostatní trvale. České veřejné zdravotní pojištění mají ti, kteří pracují v tuzemsku jako zaměstnanci. Problém tak může být s cizinci, kteří v Česku pracují nelegálně. Podle dat Státního úřadu inspekce práce jich bylo loni při kontrolách odhaleno asi 2400. Ve dvou předchozích letech to bylo přes 3500.

Zdravotní pojišťovny odhadují náklady na proočkování celé populace asi na devět miliard korun. Arenberger v pondělí uvedl, že pravděpodobně se budou muset lidé proti koronaviru pravidelně přeočkovávat. Zřejmě to bude potřeba za rok až rok a půl od poslední dávky. Evropská unie se na tuto možnost už připravuje, uzavřela smlouvy na dalších 1,8 miliardy dávek vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka pro kontrolu…

16.06.2021 16:55 Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka do mobilních telefonů pro kontrolu negativních…

Ministerstvo zdravotnictví se domluvilo s radou dětí na formě testování na…

16.06.2021 16:06 Ministerstvo zdravotnictví se dnes se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další…

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama