Ministerstvo umožní ve zdravotnických zařízeních podávat ivermektin. Zatím se neukázalo, že funguje

Ministerstvo zdravotnictví umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 lék ivermektin podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba bude ale vyžadovat informovaný souhlas pacienta. Nemůže být součástí standardní péče. Úřad to dnes oznámil v tiskové zprávě.

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Účinnou látku ivermektin obsahuje v Česku registrovaný lék ve formě masti na kožní onemocnění, obsahují ho i veterinární léky proti parazitům. Ministerstvo minulý týden povolilo používání jeho tabletové formy vyráběné v Bulharsku. Dostupný je jenom na lékařský předpis.

"Léčba ivermectinem představuje v současné době experimentální léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, a nelze ji proto nyní považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním COVID-19," uvedlo ministerstvo.

Rozhodnutí tak záleží na rozhodnutí konkrétního lékaře. Podávat pacientům ho začala například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, její lékaři odmítají kritiku léčiva. Nakoupili ho 10.000 balení. Varují ale před jeho užíváním bez konzultace s lékařem, při předávkování hrozí poškození orgánů.

"Zároveň je ale nutné dodat, že dosud neexistují dostatečné důkazy o prokazatelně kladném vlivu ivermectinu na léčbu onemocnění COVID-19," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Sám dříve řekl, že by si ivermektin nevzal. Odborníci odkazují na nedostatečné ověření účinků léku v klinických studiích. Zatím největší kolumbijská studie na 400 pacientech zlepšení proti pacientům s placebem neprokázala. Jsou proto potřeba další výzkumy.

Z léku ivermektin se stalo i politické téma, v mnoha příspěvcích se jím tento týden zabývali i poslanci. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích doporučoval lék distribuovat praktickým lékařům. Například Fakultní nemocnice v Motole ale na facebooku uvedla, že "žádné veterinární přípravky pacientům podávané nejsou a nebudou".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve školách bylo testováno přes půl milionu žáků a zaměstnanců, pozitivních…

14.04.2021 18:05 Aktualizováno Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372.000 žáků a…

Liberecká firma vyvinula experimentální lék na covid

14.04.2021 17:24 Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce…

Sputnikem V odmítáme očkovat, dokud nebude schválen. Jde o důvěru pacientů…

14.04.2021 15:35 Sdružení praktických lékařů (SPL) odmítá očkovat proti onemocnění covid-19 ruskou vakcínou Sputnik…

Stav hromadného postižení platí už jen ve dvou středočeských nemocnicích

14.04.2021 12:46 Stav hromadného postižení osob platí už jen ve dvou středočeských nemocnicích, v Mělníku a v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama