Ministerstvo zdravotnictví úpravy očkování AstraZenecou neplánuje

Ministerstvo zdravotnictví po změně očkování vakcínou Vaxzevria od firmy AstraZeneca v Německu úpravy v ČR neplánuje. Benefity očkování převažují, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Barbora Peterová. V úterý doporučila očkovací komise v Německu nepoužívat vakcínu pro mladší 60 let.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Po konzultaci s lékařem se ale lidé mohou nechat touto látkou očkovat. Důvodem pro rozhodnutí německých úřadů bylo několik případů mozkové žilní trombózy. Souvislost s očkováním ale prokázána nebyla.

"Ministerstvo zdravotnictví neplánuje v očkování vakcínou AstraZeneca žádné změny. Ministerstvo zdravotnictví se řídí stanovisky Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), dle níž se jedná o bezpečnou očkovací látku, tedy o registrovaný léčivý přípravek, u něhož benefity převažují nad možnými riziky," sdělila ČTK Peterová.

V Evropě bylo podle dat na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) podáno od konce ledna více než deset milionů dávek vakcíny. Německé úřady evidují 31 případů mozkové žilní trombózy mezi 2,7 milionu očkovaných osob.

V souvislosti s podezřeními na trombotické a embolitické příhody související s nadměrnou krevní srážlivostí už kolem poloviny března pozastavily očkování touto látkou některé evropské země. EMA tato podezření zhodnotila a doporučila v podávání vakcíny pokračovat. "Celkově byl počet trombotických a embolických příhod po očkování ve vztahu k počtu očkovaných osob nižší než počet těchto příhod v běžné populaci," uvedl SÚKL.

Vakcína nicméně podle odborníků EMA může být spojena s velmi vzácnými případy trombotických a embolických příhod v kombinaci s nízkou hladinou krevních destiček a krvácením. Jsou to například diseminovaná intravaskulární koagulace, kdy se krevní sraženiny vyskytnou ve více krevních cévách, a trombóza mozkových venózních sinů, kdy krevní sraženiny v žilních sinech zabraňují odtoku krve z mozku.

Tyto případy se objevily do 14 dní po očkování, většinou u mladších 55 let a častěji u žen. Tyto konkrétní případy se podle lékového ústavu ve srovnání s běžnou populací EU vyskytovaly u mladší populace častěji. Nežádoucí účinky mohou odrážet vyšší podíl těchto pacientů mezi očkovanými, upřesnil SÚKL. Souvislost s očkováním není prokázána, nelze ale ani vyloučit a vyžaduje podle SÚKL další hodnocení.

Odborníci upozorňují, že očkovaní touto látkou by měli vyhledat okamžitě lékařskou pomoc, pokud se u nich objeví příznaky srážení krve. "Mezi takové příznaky patří dušnost, bolest na hrudi nebo přetrvávající bolest břicha, otoky dolních končetin, silné nebo přetrvávající bolesti hlavy, rozmazané vidění, přetrvávající krvácení a modřiny, nebo kulaté skvrnky mimo místo očkování, které se objeví po několika dnech," napsal SÚKL.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za úterý přibylo přes 5000 nakažených, R dál roste

14.04.2021 21:58 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, o 546 méně než před…

Ve školách bylo testováno přes půl milionu žáků a zaměstnanců, pozitivních…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372.000 žáků a…

K očkování se dnes přihlásilo 126.000 lidí nad 65 let

14.04.2021 21:30 K očkování proti covidu se do dnešního večera přihlásilo 126.000 lidí starších 65 let, pro něž se…

Liberecká firma vyvinula experimentální lék na covid

14.04.2021 17:24 Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama