Ministr Arenberger upřednostňuje očkování v centru před praktikem

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) doporučil starším pacientům, kteří čekají na očkování proti covidu-19 u praktického lékaře, aby raději využili nějaké velké očkovací centrum. Řekl to dnes po jednání vlády. Minulý týden podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky čekalo v ordinacích na vakcínu 30.000 lidí nad 80 let a 100.000 lidí ve věku 70 až 79 let.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Podle ministra je očkování nejrizikovějších skupin, tedy nejstarších občanů, priorita. "Asi pro mobilní pacienty je skutečně rychlejší, kdyby dojeli nebo je někdo dovezl do očkovacího centra," řekl ministr. V nich je podle něj rychlost očkování velká a termíny jsou i do jednoho týdne. Připustil, že rychlost je ve srovnání mezi regiony nevyvážená.

Ordinace praktických lékařů budou pro urychlení očkování podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (za ANO) dostávat všechny vakcíny od firmy Moderna. Těch by mělo v květnu přijít 354.000 dávek.

Očekává se v tomto měsíci dále 28.000 dávek vakcíny od firmy AstraZeneca. Šonka ČTK v pondělí řekl, že ty zřejmě do ordinací praktiků směřovat naopak nebudou, protože je bude potřeba využít na očkování druhých dávek. Podávají se 90 dní po první dávce a v současné době je třeba je aplikovat například učitelům, kteří byli přednostně očkováni. Do ordinací dodává přímo distributor vakcínu Johnson & Johnson, kterou stačí aplikovat jen jednou. Té má přijít v květnu 170.000 dávek.

Celkem má v květnu do ČR směřovat 2,85 milionu dávek vakcíny, z toho více než 2,3 milionu dávek od firmy Pfizer/BioNTech.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka pro kontrolu…

16.06.2021 16:55 Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka do mobilních telefonů pro kontrolu negativních…

Ministerstvo zdravotnictví se domluvilo s radou dětí na formě testování na…

16.06.2021 16:06 Ministerstvo zdravotnictví se dnes se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další…

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama