Moravskoslezská hygiena dostane kvůli epidemii posily

Krajské hygieniky v Moravskoslezském kraji by ještě mohli posílit další kolegové z ostatních krajských hygienických stanic v zemi. Už nyní jim vypomáhají kvůli zhoršené epidemiologické situaci na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Posily by měly pomoci s kontaktování lidí, kteří přišli do styku s pozitivně testovanými. Novinářům to po dnešním jednání v Ostravě řekla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Podle něj žádala kolegy z méně vytížených stanic, aby počítali s tím, že se v regionu bude dále intenzivně testovat, a byli tak připraveni na případnou další výpomoc. Zapojit by se měly stanice z regionů, v nichž je minimální výskyt onemocnění. "Jsou připraveni v záloze tak, aby mohli pomáhat Krajské hygienické stanici s obvoláváním kontaktů pozitivních pacientů," uvedla Rážová. Cílem je, aby se o nich hygienici co nejdříve dozvěděli. Hejtmanství už dříve poukazovalo na to, že nárůst počtu nakažených nekoresponduje s nárůstem lidí v karanténě. Pomáhat by v regionu mohly řádově i desítky lidí.

Kraj už dříve avizoval, že rozšíří provozní dobu odběrových center, aby bylo možné zvládnout navýšený počet lidí odeslaných k odběrům na covid-19. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) řekl, že situaci by usnadnilo, kdyby praktičtí lékaři znovu začali využívat krajský rezervační objednávkový systém, díky němuž lze odběrová centra rovnoměrně zatížit. "Budeme o tom informovat všechny praktiky, aby znovu začali objednávat v tom našem rezervačním systému," doplnil Vondrák.

Na Karvinsku nákaza ovlivnila i chod některých zdravotnických zařízení, kde kvůli pozitivně testovaným následně musí do karantény i další zaměstnanci. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ne vždy člověk, který je pozitivně testován, musí být infekční.

Pomoci by zdravotníkům mohl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. Jeho pracovníci dokážou určit, zda viry v těle člověka jsou už takzvaně mrtvé. To znamená, že zdravotníci vir nevylučují a nemuseli by zbytečně být v karanténě. "Měla by to být taková poslední záchrana pro zdravotnický personál, aby právě neupadal do karantény a nevyblokoval se nám celý," uvedl ředitel ústavu Eduard Ježo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Elektronizace zdravotnictví pomůže v situacích, jako je covid-19, říká…

04.08.2020 17:12 Zákon o elektronizaci zdravotnictví může podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a…

Koronavirus slábne, tvrdí epidemiolog z IKEM. Uvolňování má za příliš…

04.08.2020 16:20 V poslední době jsme svědky opětovného zrychlení nárůstu počtu nově hlášených případů infekce…

Svatoanenská nemocnice má kritický nedostatek krve, hledá dárce

04.08.2020 15:51 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má kritický nedostatek krve a hledá dárce. Krev od dárců…

Šmucler zavrhl chytrou karanténu. Česko prý přijalo plán, o kterém se…

04.08.2020 12:40 Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který byl už na začátku první vlny epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama