Moravskoslezským nemocnicím chce pomoci tisícovka zdravotníků

V Moravskoslezském kraji nabídla dobrovolně pomoc nemocnicím asi tisícovka ambulantních specialistů a dalších zdravotníků. Kraj tak k jejich povolání do zdravotnických zařízení nemusí využít pracovní příkazy. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle ní na výzvu kraje k výpomoci v nemocnicích a očkovacích centrech dosud reagovalo 376 lékařů a 626 nelékařských zdravotnických pracovníků z jejich ambulancí. Aktuálně nemocnice v regionu poptávají pomoc 64 lékařů a 164 zdravotních sester.

"Jsem moc rád, že v Moravskoslezském kraji nemusíme jít cestou příkazů pracovní povinnosti. Dobrá vůle má větší sílu než nařízení. Velmi si vážím přístupu všech zdravotníků, kteří svou pomoc nabídli. A věřím, že další ještě přibudou. Vzájemná domluva a vstřícnost je rozhodně cennější, než necitlivé příkazy," uvedl Vondrák, který už dříve avizoval, že by se s lékaři a dalšími zdravotníky chtěl na spolupráci spíše domluvit.

Pracovní povinnost mohou ambulantním specialistům a dalším zdravotníkům kvůli kritické situaci v nemocnicích uložit na základě rozhodnutí vlády hejtmani a pražský primátor. Kraj při vyhledávání ambulantních specialistů spolupracoval se Sdružením ambulantních specialistů a Českou lékařskou komorou.

Nemocnice v Moravskoslezském kraji podle mluvčí ve středu obdržely seznamy kontaktů na přihlášené ambulantní specialisty působící v jednotlivých okresech. Vypomáhat budou nejen lékaři a sestry, ale také například fyzioterapeuti, laboranti nebo ošetřovatelé.

"Nemocnice a zdravotníky jsme propojili, domluva na konkrétní spolupráci je teď na nich. Věřím, že najdou nejvhodnější způsob, jak personální potíže nemocnic řešit. Ambulantní specialisté mohou v nemocnicích a očkovacích centrech vypomáhat dle svých možností, nemusí jít o každodenní docházení. Ambulance těchto lékařů tak budou moci alespoň v omezeném režimu fungovat dál," doplnil hejtman.

Nemocnice následně krajskému úřadu pošlou přehledy osob, se kterými se domluvily na spolupráci a finančních náhradách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama