Můžeme již za 15 let čekat obrovskou krizi ve zdravotnictví?

Bez věštění z koule je budoucnost zdravotnictví, zdá se, jasná. Za deset let budou náklady na něj téměř dvojnásobné. Deficit odborných pracovníků je patrný už dnes a poroste. Lze hovořit i o feminizaci zdravotnictví. Lze najít vůbec nějaké východisko?

Jaké jsou vyhlídky českého zdravotnictví? Jedním slovem – děsivé. Již dnes je zřejmé, že během následujících patnácti let enormně porostou náklady, skokově přibude pacientů a přitom výrazně poklesne počet lékařů i sester. Čísla, statistiky mluví jasně. Máme už jen pár let se na to připravit.

Před touto skutečností varuje šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)  prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.: „Stále ještě máme šanci se připravit na období, které přijde za zhruba 15 let – to zestárnou velmi silné ročníky a přinesou významný nárust vážných onemocnění. Nevyhnutelné, celá Evropa se na to připravuje.“ Je tedy nutno restrukturalizovat kapacitu odborných míst, posílit komunitní, následnou a integrovanou péči.

Náklady na zdravotnictví neustále rostou. Je téměř jisté, že v roce 2030 na něj bude třeba vynaložit přes 600 miliard korun ročně, což je skoro dvojnásobek toho, co dnes! „To neutáhne jeden zdroj financí, nelze systém opírat jen o zdravotní daň. Všude ve vyspělých státech je financování vícezdrojové a je třeba vážně uvažovat o systému připojištění,“ uvedl profesor Dušek pro časopis TEMPUS MEDICORUM.

Přesto všechno finance nejsou jediným problémem. To je řešitelné. Daleko větší překážkou, jak z uvedené situace ven, je stárnutí lékařů v ambulancích. Během každého roku zaniká více ordinací, než vzniká. V některých regionech lze situaci označit za kritickou. Výpadek praktických lékařů postihuje spíše menší města a obce.

Nejkritičtěji se jeví situace v Jihomoravském kraji. Grafy jasně ukazují, že nejen v něm je průměrný věk praktických lékařů blízký 60 letům, což je jistě alarmující. Následné odchody do důchodu bez náhrady ze zavedených ordinací znamenají pro stávající obyvatele katastrofu. Jsou nuceni vyhledat lékařskou pomoc jedině v nemocnicích, a i zde bývá situace velmi kritická. Nedostatek odborného personálu je znát všude. Zkrátka vypadla celá jedna „desetiletka“, obor je nutno zefektivnit, zatraktivnit, posílit.

Tento stav se netýká samozřejmě jen lékařů, ale i sester. Čísla hovoří jasně: od roku 2010 odešlo z akutní péče více než 2000 úvazků sester. Není totiž problém najít alternativní a stejně dobře placenou práci jinde, navíc bez stresů, služeb a velké zodpovědnosti.

Další zajímavou skutečností je, že lékařské fakulty opouští 70 procent žen a jen 30 procent mužů. Není to samozřejmě chyba, ale je třeba počítat s tím, že mladé lékařky budou chtít mít děti, odejdou na mateřskou dovolenou. A máme tady další výpadek kapacit. Viz. další graf:

A co k tomu všemu říci? Odborná veřejnost požaduje, aby do zdravotnictví putovalo minimálně devět procent HDP. Ale peníze nezmůžou vše. Je důležitá nejen kvantita, ale zejména jejich účelné zhodnocení a směřování.

Je třeba si také uvědomit, že od nás na západ je naprostou samozřejmostí si za mnohé připlácet, nebrat práci lékařů jako samozřejmost či dokonce službu, kterou si „platíme“ přece z našich daní, jak nám bylo dlouhá léta předkládáno. Dokonce mnohými uváděno, že „přece vystudovali za naše peníze?!“, což je naprostý idealismus. Zdravotní péče není zadarmo a je třeba si jí vážit. A zejména lidí pracujících v tomto resortu, protože opravdu nebudou.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

Zdravotnictví lékaři ministerstvo zdravotnictví nemocnice

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 22 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 52 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy