Jsme připraveni na druhou vlnu? Lídr opoziční strany Jurečka má jasno

Šéf lidovců Marian Jurečka je toho názoru, že se česká vláda nepřipravila dostatečně na potenciální nástup druhé vlny epidemie koronaviru, přičemž veškeré výzvy opozice v této věci odmítl kabinet vyslyšet. Přitom v polovině července byla svolána mimořádná schůze Sněmovny, která se měla tímto tématem zabývat. Na stole byly dokonce i návrhy, které ale premiér Babiš a ministr Vojtěch nakonec hodili přes palubu.

"Na případnou druhou vlnu jsme jako země výrazně nepřipraveni. Pokud se přístup ministerstva zdravotnictví a dalších resortů zásadně nezmění, bude se s největší pravděpodobností opakovat situace z března a dubna. Bohužel musím říct, že nejsme na epidemii o nic víc připraveni, než jsme byli v polovině března tohoto roku,“ stěžoval si předseda KDU ČSL v interview pro ČT24.

Samotná opozice žádá od vlády přípravy na možný nástup druhé vlny už od uvolnění přijatých restrikcí. Jurečka si stěžoval, že vláda úplně opomenula školství, které vůbec není připravené na případné další omezení výuky. "Budou k ní mít všechny děti přístup? Pojďme tato opatření více rozpracovat, abychom případnou druhou vlnu zvládli lépe,“ žádal Jurečka.

Chytrá karanténa nefunguje a semafor není dobře postavený

Lidovci se rovněž také nezamlouvá nově zavedený systém pohotovostních stupňů - semafor. Nelíbí se mu představa mapy na úrovni okresů. Byl by spíše pro obce s rozšířenou působností nebo i menší územní celky. Nechápe také, proč by se v případě pozitivních testů v rámci jedné obce měla dělat opatření pro celý okres. 

Přišla-li by druhá vlna epidemie, pak by byla zapotřebí dobrá koordinace mezi jednotlivými ministerstvy, ale i větší efektivnost řešení ze strany všech čtrnácti krajských hygienických správ. Dle Jurečky by bylo dobré tomu dát nějaký řád. 

Vláda ubezpečila, že ani v případě výrazného zhoršení epidemiologické situace v rámci regionu by nedošlo k omezení jeho ekonomického chodu. "Kdyby se některý region dostal do červené, těžko zvladatelné zóny, jako bylo například uzavření Litovelska a Uničovska, tak už samotné uzavření ekonomický vývoj ovlivňuje, ať už chtěně, či nechtěně. Už během uzavření těchto oblastí to zkomplikovalo život tisícům lidí,“ konstatoval předseda KDU ČSL.

Pokud jde o inteligentní karanténu a s ní související trasování kontaktů nemocných, tak ta není vyhovující, jelikož se dosud neprokázaly žádné její výsledky. Navíc ani není známo, jak reálně funguje. "Nikdo výsledky chytré karantény v praxi neviděl,“ nechal se slyšet Jurečka. 

Čekání na zhoršení situace by mohlo být nebezpečné

Pražská hygienička Zdeňka Jágrová už avizovala, že se ve všech dopravních prostředcích MHD, tedy nejen v metru ale i tramvajích a autobusech, obnoví povinnost mít zakrytá ústa i nos. Momentálně se čeká na lepší klimatické podmínky. Šéf lidovců by ale uvítal, kdyby se nečekalo na výrazné zhoršení situace. Občanům by se měla dávat preventivní doporučení. Už teď by měli být lidé, kterým to nedělá problém, žádáni, aby si v MHD nasazovali roušky. Většině rozumně smýšlejících by nedělalo problém tak učinit.

V případě zásoby ochranných pomůcek se budou Češi s velkou pravděpodobností opět potýkat s nouzí. Opozice se sice marně snažila přimět vládu ke spolupráci s českými firmami, ale neúspěšně. "Vládu jsme žádali, ať udělá zakázky či předobjednávky u českých firem, které vyrábějí špičkový materiál. Chtěli jsme, aby stát bral české firmy vážně a budoval v nich strategickou kapacitu pro výrobu ochranných pomůcek. To se bohužel nestalo," konstatoval Jurečka smutný fakt. 

Měly by se podporovat české firmy?

Předseda lidové strany by navíc v podpoře českých firem viděl jeden z nástrojů, pomocí něhož by se dala udržet co nejnižší nezaměstnanost. "Z mnoha zdrojů vyplývá, že firmy se potýkají s výrazným propadem počtu zakázek, to znamená, že ty firmy dlouhodobě budou těžko udržovat svoje zaměstnance. Je velmi nutné hledat způsoby, kterými těmto firmám vytvářet nové zakázky,“ konstatoval.

"Ukazuje se, že například v nanotechnologii, což je třeba i optika a zdravotní pomůcky, lze hledat nové obory a nová pracovní místa. Sem by měl stát smysluplně nasměřovat peníze, aby podporoval nejenom vědu a výzkum, ale i vznik pracovních míst,“ podotkl.

Co se týče deficitu státního rozpočtu, tak pro ten KDU ČSL odmítla hlasovat, jelikož nebylo zcela jasné, kam přesně vláda zamýšlí finanční prostředky investovat. Jurečka poukázal mimo jiné i na návrh resortu místního rozvoje na inzerci dovolené v Česku, který by vyšel na dvě miliardy korun, což je podle něj výsměch daňovému poplatníkovi. "Byl bych rád, kdyby ty peníze směřovali na něco důležitého, někam, kde mohou pomoci – například právě k podpoře firem," řekl šéf lidovců.

Volební spolupráce

"Momentálně se soustředíme na krajské a senátní volby na podzim. V různých krajích jsme se dokázali domluvit s ostatními stranami a do voleb jdeme v koalici. Chceme, aby kraje fungovaly lépe, transparentněji a efektivněji,“ nastínil Jurečka, jak to momentálně vypadá se spoluprací opozičních stran. 

Co se týče spolupráce v rámci koalic, tak s tou opozice počítá i ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Lídři jednotlivých stran spolu neustále hovoří a snaží se najít nějaké řešení. Voličům by měla být nabídnutá lepší alternativa řízení ČR.

"Momentálně ani v budoucnu si nedokážu představit, že by lidovci spolupracovali s vládními stranami. Uvidíme, jaký bude vývoj ČSSD, která již naším koaličním partnerem dříve byla. Spolupráci s hnutím ANO ale můžu ihned vyloučit,“ ukončil předseda KDU ČSL.

Související

Cyril Svoboda

Lidovci by mohli vyloučit exministra Svobodu, navrhne to Hladík

KDU-ČSL navrhne její ministr Petr Hladík vyloučení bývalého stranického šéfa Cyrila Svobody ze strany kvůli některým jeho názorům i rozhovoru pro sankcionovaný web Voice of Europe. Podle Svobody vymýšlí Hladík pseudokauzu a utíká tak od propadu preferencí v průzkumech. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Marian Jurečka (KDU-ČSL) ministerstvo zdravotnictví Vláda ČR opozice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 53 minutami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 3 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy