Strážník hledal pomoc pro syna s covidem. Nepomohli mu lékaři ani hygiena

Týden po návštěvě nočního klubu Techtle Mechtle se u syna příslušníka městské policie objevily příznaky onemocnění covid-19. Jednalo se zejména o bolesti hlavy, ztrátu čichu a zvýšenou teplotu. Zaměstnanec městské policie zveřejnil na webu svůj příběh, kdy lhostejnost lékařů i hygienické stanice vůči případné nákaze covid-19 mohla mít větší dopad na šíření nákazy, kdyby si městský strážník s rodinou nezajistil testy sám jako samoplátce.

policie
doporučujeme

Co se u syna zaměstnance městské policie objevily první příznaky a stav se nadále zhoršoval, kontaktoval svého praktického lékaře. Po telefonu se dozvěděl, že se jedná jen o obyčejnou virózu. Příznaky se začaly nadále zhoršovat, tak byl nucen navštívit spádovou nemocnici, konkrétně ORL.

„Ošetřující lékaři však k našemu překvapení v podstatě potvrdili předchozí telefonickou diagnózu ošetřujícího praktického lékaře. Diagnóza zněla chřipka a synovi byly předepsány léky a byl poslán domů,“ popisuje strážník.

Mezitím se začali objevovat první informace o šíření SARS-CoV-2 z pražského klubu Techtle Mechtle. Strážník popisuje, jak se snažili získat více informací na infolinkách k tomu určených nebo na hygieně, ale nikdo telefon nezvedal.

Uvedl, že jediné místo, kam se vyděšená rodina dovolala byla spádová nemocnice, kde synovi diagnostikovali chřipku. „Světe div se, poradili nám, abychom ráno kontaktovali synova praktického lékaře, čili toho, který ho nechal původně doma s virózou,“ popisuje strážník, který s cítil naprosto bezmocný.

Druhý den syn opět kontaktoval praktického lékaře, který rodině sdělil, aby nebyli hysteričtí a vypsal žádanku na testy covid-19 pouze synovi, ačkoliv strážník uvedl, že s nimi ve společné domácnosti žijí senioři. Jednalo se o čtvrtek a lékař rodině sdělil, že pokud budou výsledky testů k dispozici až v sobotu, mohou spolu komunikovat až v pondělí a že ostatní členové domácnosti budou testováni až podle výsledků syna.

Odvezli syna na příslušné místo odběru, kde zjistili, že výsledky budou opravdu až v sobotu. Strach o rodinu příslušníka městské policie donutil odvézt syna k odběru pro samoplátce. „Platíme 4.500 Kč, neremcáme, jako ve snu se nám v mysli míhá vzpomínka na jakési zastropování ceny testů,“ uvedl strážník. Po několika málo hodinách se dozvídají, že syn je pozitivní na covid-19.

„Předpokládáte, že byli členové společné domácnosti (připomínám, že dva z nich jsou ve věku nad 65 let) posláni na testy? Předpokládáte špatně. Nic. Nula. Testy celé rodiny (šest členů) plus přítelkyně syna a její matky, jsme museli opět zajistit sami s pomocí pracovníka BOZP jedné soukromé firmy, kde jeden z členů domácnosti pracuje,“ popisuje svoji frustraci strážník. Další tři členové domácnosti byli na covid-19 pozitivní.

Syn byl kontaktován hygienickou stanicí, aby mohl určit s kým byl ve styku i když podle strážníka se jednalo pouze o povrchové dotazy. Poté co se dozvěděli, že i ostatní členové domácnosti jsou na covid-19 pozitivní, kontaktovali hygienickou stanici, aby mohli určit s kým přišli do styku.

„Na druhé straně telefonu nám paní z hygienické stanice s ledovým klidem odvětila, že už je přece pátek 15.30 hod., že má po pracovní době, že to bude řešit až v pondělí 27. 7 a všechny naše kontakty (čili potenciálně ohrožené osoby) si máme obvolat sami,“ uvedl strážník, který dodal, že ani 30.7. se nikdo neozval.

Šéf městských strážníků Eduard Šuster potvrdil, že se jedná o pravdivou zkušenost jednoho ze zaměstnanců. Zvažoval, jestli příběh na svých webových stránkách mají zveřejnit, ale podle jeho slov v případě, že se jedná o zaměstnance pražské městské policie jde o oficiální zprávu.

„Ve své podstatě jsme jako organizace měli velké štěstí. A nejenom my, ale i další organizace zajišťující bezpečnost České republiky. Kdyby oni nebyli tak zodpovědní a urputní, tak zcela jistě hrozilo velké nebezpečí rozšíření nákazy nejen u městské policie, ale i u dalších bezpečnostních složek,“ dodal Šuster. Podle iRozhlasu ministerstvo zdravotnictví případ prošetří.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy na covid-19 musí zlevnit. Výsledek by měl být do 24 hodin, žádají…

12.08.2020 14:15 Aktualizováno Testy na covid-19 se musejí podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) zlevnit. Jejich cena by se…

Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko…

12.08.2020 12:53 Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život…

V Moravskoslezském kraji přibylo 35 lidí s koronavirem, nákaza zasáhla i…

12.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 35 lidí nakažených koronavirem. Je to více než v pondělí.…

Nárůst případů covidu v ČR se v úterý zdvojnásobil, přibylo jich 288

12.08.2020 07:55 Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v úterý oproti pondělí zdvojnásobil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama