Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku vyrábět v ČR

Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první fázi klinického testování své vakcíny, by měla ve středočeském výrobním závodu Praha Vaccines začít na začátku příštího roku. Výrobní kapacita závodu v Bohumili u Kostelce nad Černými bude dosahovat až jedné miliardy vakcinačních dávek ročně. Za firmu to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě Jana Dudrová.

Ilustrační foto
doporučujeme

První fázi klinických testů zahájila společnost Novavax během května, v Austrálii testovala 131 lidí ve věku od 18 do 59 let. "Úspěšné výsledky testování první části, vyhodnocující imunogenicitu (schopnost vyvolat imunitní odpověď) a bezpečnost možné budoucí protilátky, posouvají nyní kandidátskou vakcínu do druhé části," uvedla firma.

Druhá fáze klinického testování bude zahájena v několika místech po celém světě včetně Jižní Afriky a zaměří se na imunitu, bezpečnost a schopnost snížení projevů onemocnění covid-19 u širšího věkového spektra. Třetí fáze testování je plánována rovněž na druhou polovinu roku také v několika zemích.

V českém závodě Praha Vaccines chce poté Novavax vyrábět rekombinantní povrchový S-protein koronaviru, který je schopen vyvolat potřebnou reakci imunitního systému, a je tak klíčovou složkou kandidátské vakcíny. Druhá klíčová složka vakcíny se bude vyrábět ve Švédsku. Obě složky se mají kompletovat v dalším z evropských závodů, kde se bude vakcína plnit do ampulek.

Českou společnost Praha Vaccines koupila americká firma Novavax letos v květnu od indické Cyrus Poonawalla Group, v dohledné době ji tak čeká oficiální přejmenování na Novavax CZ.

Výrobní závod Praha Vaccines disponuje moderním výrobním zařízením s vysokým stupněm biologického zabezpečení a kromě výroby vakcíny proti koronaviru umožňuje například také výrobu vakcíny proti chřipce, kterou plánuje společnost Novavax výhledově zavést po odeznění koronavirové pandemie. Výrobní závod má v současné době přibližně 150 zaměstnanců se zkušenostmi v oblasti výroby vakcín.

Kromě českého závodu pracuje na výrobě vakcíny také několik zařízení spolupracujících se společností Novavax ve Spojených státech amerických, další v Evropě a také v Asii.

Od 1. března, kdy se v republice objevili první nakažení koronavirem, bylo v Česku zaznamenáno už celkem 19.401 případů covidu-19. Z nemoci se dosud vyléčilo asi 70 procent nakažených. Zhruba od poloviny července vytrvale roste počet lidí aktuálně trpících covidem-19, kterých je nyní 5436, nejvíce od začátku epidemie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústřední krizový štáb aktivoval krajské, mají pomáhat záchrannému systému

23.09.2020 14:43 Ústřední krizový štáb dnes aktivoval krajské krizové štáby. Podle vicepremiéra a šéfa štábu Jana…

Ve Slezsku je 189 nových případů covidu, Ostravsko patří k "oranžovým…

23.09.2020 14:21 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 189 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Proti pondělku…

Prymula vyhlásil další opatření proti covidu

23.09.2020 14:00 Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se omezí na 2000, na vnitřních na 1000…

Covid-19 poškozuje plíce, mozek i srdce, shodují se odborníci z ČR i ze…

23.09.2020 13:30 Onemocnění COVID-19 je považováno především za respirační onemocnění. SARS-CoV-2 ale ovlivňuje více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama