Nákaze koronavirem u pacientů nelze zcela zabránit. Jistotou není ani test, upozorňují nemocnice

Nákaze pacientů koronavirem přímo v nemocnicích nejde podle zástupců nemocnic zcela zabránit. Většinou se lidé přijímaní k hospitalizaci testují, můžou ale být nakažení krátce, což test neukáže. Zdravotníci ke všem pacientům nosí ochranné pomůcky, zejména respirátory FFP2, a používají dezinfekci. Pravidelné testování zdravotníků ale běžné není, přistupuje se k němu až při příznacích nebo po kontaktu s nakaženým.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

Vyplývá to z ankety ČTK v pražských nemocnicích. Nemocnice musely před koncem roku znovu omezit zbytnou péči, přijímat mohou jen pacienty, u nichž hospitalizaci nelze odložit.

"Nákazy pacientů přímo v nemocnici nelze jednoznačně prokázat, ale tyto případy jsou reálně možné, neboť nedisponujeme všude jednolůžkovými pokoji či boxovým systémem lůžek," sdělila ČTK vedoucí hygieny, epidemiologie a centrální sterilizace Fakultní nemocnice Bulovka Hana Bláhová.

Podle ní nemocnice pečlivě odděluje pozitivní pacienty, pacienty s podezřením na covid-19 a negativní. Přijímání pacienti se testují podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře nebo vedení klinik.

Všechny přijímané pacienty testují například Ústřední vojenská nemocnice, Fakultní nemocnice Motol, Fakultní Thomayerova nemocnice v Krči nebo Nemocnice Na Homolce. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze podle mluvčí Marie Heřmánkové testuje všechny pacienty přijímané na urgentním příjmu.

S jistotou ale nelze nákazu v nemocnici vyloučit ani testem. "Vzhledem k masivnímu komunitnímu šíření nelze stoprocentně zabránit výskytu infekce, pokud pacient přichází do nemocnice v inkubačním okně. V tomto časovém úseku nelze nákazu detekovat ani PCR testem, který provádíme rutinně u všech pacientů přijímaných k hospitalizaci," uvedla mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová. Homolka má také podle ní vyčleněný speciální tým, který se zabývá zaváděním a kontrolou epidemiologických opatření, jako jsou dezinfekce, úklid nebo používání osobních ochranných pomůcek.

V Ústřední vojenské nemocnici podle mluvčí Jitky Zinke testují všechny přijímané včetně urgentních pacientů testem PCR a k minimalizaci nákazy zavedli karanténní lůžka, kde jsou pacienti testováni dvakrát v rozmezí tří dnů. Přesto v několika málo případech nákazu přímo v nemocnici zaznamenali.

Thomayerova nemocnice podle mluvčího Petra Sulka testuje hospitalizované antigenními testy. Pokud se později příznaky objeví, test se opakuje a testují se i lidé, kteří jsou s ním v kontaktu. "Pokud je infekce potvrzena, je nemocný izolován od ostatních pacientů, a to samé se týká i všech ostatních v případě jejich pozitivity. V případě naší nemocnice občas dochází k těmto případům a pokud nastanou, jsou okamžitě přijata příslušná opatření," dodal Sulek.

Všechny přijaté pacienty testuje podle mluvčí Lucie Krausové také městská Nemocnice Na Františku. "Pacienti s akutními problémy jsou až do vyhodnocení testu preventivně umisťováni na izolační pokoje," uvedla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční číslo v…

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Plošná opatření stojí podle vědců milion korun na nakaženého denně

21.01.2021 18:32 Plošná opatření stojí Česko podle vědců z iniciativy Sníh asi jeden až dva miliony korun na jednoho…

Některé kraje nám v očkování brání, lidé nám ale důvěřují. Chybí vakcína i…

21.01.2021 17:10 Praktičtí lékaři si stýskají, že ve svých ordinacích nemají k dispozici vakcinaci proti koronaviru,…

Od pátku se mění systém rezervací pro seniory

21.01.2021 17:01 Od pátku se změní systém rezervací termínů pro očkování seniorů starších 80 let na očkování proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama