Německo darovalo Česku 100 plicních ventilátorů, Petříček děkuje

Německo darovalo Česku sto plicních ventilátorů pro boj s epidemií covidu-19. Na twitteru to oznámili ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. Podle Isranga německá strana prověřuje další možnosti pomoci.

Tomáš Petříček
doporučujeme

"S Německem jsme se domluvili na daru 100 menších plicních ventilátorů. Pomohou nám zvládnout tuto krizi. Děkujeme," uvedl Petříček.

"Pomoc v těžkých časech: Německo podpořilo Českou republiku darem 100 ventilátorů. Možnosti další německé pomoci se prověřují. Dobře, že je přímý kontakt mezi českými a německými ministerstvy tak intenzivní a plný důvěry," napsal Israng.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poděkoval za dodané ventilátory i za další pomoc, kterou Česko dostalo ze zahraničí. "Velmi děkuji našim partnerům z EU a NATO za dodání ventilátorů. Příštích několik týdnů bude extrémně složitých. Náš zdravotnický systém se potýká s nedostatkem lékařského personálu. Jsme vděční, že naši přátelé a spojenci zvažují vyslání svých lékařů a sester do českých nemocnic," napsal na twitteru.

Česko, které patří mezi nejvíc postižené země Evropy z pohledu denního přírůstku počtu nakažených na 100.000 obyvatel, už dříve získalo pomoc proti covidu-19 od dalších zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance. Tento týden čeští vojáci dopravili do Česka 60 plicních ventilátorů ze skladových zásob NATO v Itálii, další přístroje získalo Česko z Rakouska, Maďarska či krizových zásob EU. Jedná se také o dodání ventilátorů z Nizozemska. Na konci minulého týdne měly české nemocnice k dispozici asi 2000 přístrojů.

Spojené státy Česku nabídly vyslání 28 vojenských lékařů se zkušeností s léčbou pacientů nakažených koronavirem. O víkendu do Česka přiletí sedm amerických vojáků, kteří misi lékařů připraví. Již dnes přijede francouzský farmakolog, který se specializuje na polní nemocnice, a ministerstvo obrany zároveň jedná o britské a německé pomoci. Parlament tento týden schválil, že Česko může přijmout až 300 zahraničních vojenských lékařů.

Plicní ventilátor je přístroj, který plně nebo částečně nahrazuje činnost plic a zajišťuje čerpání kyslíku po těle. Plíce jsou často při těžkém průběhu onemocnění covidem-19 zasaženy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid většině pacientů zkracuje život, tvrdí expert. Jak podle něj…

30.11.2020 09:08 Lidé neumírají na to, že uklouzli na slupce od banánu, umírají v souvislosti s covidem, říká…

Přibylo nejméně případů covidu od 20. září, restrikce odpovídají 4. stupni…

30.11.2020 07:16 V neděli přibylo v Česku 1074 případů nemoci covid-19, což je nejméně od 20. září a zhruba o 400…

Ministerstvo zdravotnictví bude vyvracet dezinformace o covidu, kampaň…

29.11.2020 21:44 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví bude od pondělí pravidelně informovat o nejčastějších dezinformacích…

Za dnešek 708 nových případů covidu, v sobotu výrazně ubylo…

29.11.2020 19:16 Počet lidí hospitalizovaných s novým koronavirem v sobotu klesl na 4565, zatímco v pátek jich bylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama