Klíšťata není radno podceňovat. Nemocných je mnohem více než před lety

Klíšťová encefalitida, kterou způsobuje přisátí tohoto zrádného parazita, na nějž můžete narazit například na houbách, může mít fatální následky v podobě obrny končetin, poruchy spánku, depresí či chronických bolestí hlavy, v krajním případě i smrti.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Počet infikovaných pacientů přitom stoupá. Aktuální zpráva Státního zdravotního ústavu uvádí, že jich bylo loni 774, přičemž byl v posledních letech zaznamenán jejich růst. Třeba v roce 2015 se klíšťovou encefalitidou nakazilo pouze 355 lidí. Informoval o tom Denik.cz

Report navíc potvrdil, že se nemocnost za posledních osm let zvýšila, což pravděpodobně lze připisovat teplejšímu počasí posledních let, které svědčí jak klíšťatům, tak i venkovním aktivitám lidí. Neměl by se ale opomíjet i fakt, že se proti nemoci očkuje pouze minimum lidí. "Průměrná proočkovanost v České republice byla 29 procent,“ informovali autoři zprávy Hana Orlíková, Patrik Lenz a Jan Kynčl.

"V Čechách se zatím očkování příliš neprosadilo. Ve srovnání s Německem,(43 procent) nebo Rakouskem (85 procent), je prevence zatím nedostatečná,“ nechala se nedávno slyšet mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Jen část těch, co se infikovali, se léčila doma. Ve většině případů byla nutná hospitalizace. Pět lidí v minulém roce v důsledku nemoci zemřelo. 

"Nejvyšší nemocnost byla v Jihočeském kraji, následuje kraj Vysočina, Pardubický kraj a Olomoucký kraj,“ sdělili autoři reportu. Pokud jde o okresy, tak největší riziko bylo zaznamenáno v Českých Budějovicích, Žďáru nad Sázavou, Šumperku a Praze.

Nejde pouze o klíšťata

Jak se vlastně infekce klíšťové encefalitidy pozná? První fáze bývá zpravidla asymptomatická. Nelze vyloučit nástup zvýšené teploty a bolestí kloubů a svalů. Po pěti až deseti dnech může přijít vysoká horečka, bolest hlavy, zvracení, poruchy spánku, křeče nebo dokonce i poruchy vědomí. 

Za zmínku stojí, že ne vždy stojí za onemocněním klíšťata. "K přenosu viru na člověka může dojít i pitím nepasterizovaného mléka od hospodářských zvířat,“ řekla Petra Kottová z laboratoře Synlab.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze přibylo za 24 hodin opět téměř 300 případů covidu

21.09.2020 19:57 V Praze přibylo od nedělního večera 283 prokázaných případů nemoci covid-19. Je to zhruba o 110…

Hamáček: Při 120 000 nakažených hrozí omezení lůžkové péče. Může to nastat…

21.09.2020 19:21 Pokud počet nakažených koronavirem přesáhne za měsíc 120.000 osob, hrozí omezení lůžkové péče v…

Na covidovém semaforu je nově oranžových 28 okresů, bílý ani jeden

21.09.2020 19:13 Na aktualizované mapě regionů v Česku podle rizika nákazy koronavirem je v oranžovém stupni…

Ředitelé nemocnic by vyhlášení nouzového stavu uvítali

21.09.2020 18:08 Ředitelé nemocnic v krajích by většinou uvítali vyhlášení nouzového stavu kvůli pořizování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama