Nemocnice: Kabátek nebyl v objednávkovém systému na očkování

Vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) se o přednostním očkování ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka dozvědělo z médií, v nemocničním objednávkovém systému nebyl. ČTK to dnes řekl ředitel nemocnice Petr Arenberger. Nemocnice věc prověřuje. Kabátek za to, že se nechal ve FNKV očkovat, i když nepatří do prioritní skupiny, sklidil kritiku. Kabátek argumentoval tím, že nechtěl ohrozit zdravotníky, se kterými se setkává.

Zdeněk Kabátek
doporučujeme

"Pan ředitel Kabátek u nás v objednávkovém systému zanesen není. Zatím všechno prověřujeme," řekl ČTK Arenberger. Podle něj pracovníci nemocnice prověřují dokumentaci a snaží se zjistit více informací také od kolegů, kteří byli v té době ve službě. "Nám některé informace chybí a není dobré celou tu kauzu řešit přes média, dokud nebude nějaké jednoznačné stanovisko," doplnil ředitel. Dodal, že nemocnice je vázána lékařským tajemstvím a podle něj by informace o řediteli Kabátkovi měla zveřejnit až po správní radě VZP a se souhlasem osoby, které se informace týkají.

Kabátek se nechal podle informací serveru iROZHLAS.cz očkovat na začátku ledna v době, kdy ještě nefungoval centrální registr pro očkování. Kabátek ve čtvrtek uvedl, že chce věc vysvětlit v pondělí na jednání správní rady VZP, v jejíž kompetenci je volba a odvolávání ředitele pojišťovny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) stejný den řekl, že očekává, že Kabátek z toho vyvodí důsledek sám pro sebe.

Je možné, že správní rada ale o odvolání Kabátka vůbec nebude jednat. Podle člena správní rady Karla Zitterbarta sice není ředitel VZP podle vakcinační strategie mezi prioritními skupinami, ale dokument vznikal chaoticky a řádně se připomínkoval až na začátku ledna. Vinu za očkovací chaos tedy podle něj nese ministerstvo zdravotnictví, a ne ředitel Kabátek. "Nepovažuji to za tak zásadní prohřešek, abych v době pandemie ohrozil řádné fungování VZP odvoláním jejího ředitele. Za sebe nebudu požadovat jeho odstoupení," napsal ČTK Zitterbart.

Kabátkovi je 50 let a devátý rok vede největší zdravotní pojišťovnu v Česku. Správní rada pojišťovny mu v listopadu loňského roku prodloužila mandát na další čtyři roky.

Kvůli postupu při očkování ve Státním zdravotním ústavu už rezignoval jeho ředitel Pavel Březovský. Důvodem byly informace, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Kvůli očkování v SZÚ pak ministr zdravotnictví odvolal svou náměstkyni Alenu Šteflovou, která se nechala přednostně očkovat společně s manželem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Čínskou a ruskou vakcínu neproplatí pojišťovna, zahraničí ji neuzná

04.03.2021 14:00 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Svrčinová potvrdila nabídku na funkci hlavní hygieničky

04.03.2021 13:30 Ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová dostala nabídku stát se hlavní…

Praha zjistí od nemocnic, zda mají dostatek personálu

04.03.2021 13:18 Vedení hlavního města osloví pražské nemocnice, zda potřebují doplnit personál, případně jaké…

SÚKL eviduje 1119 podezření na nežádoucí účinky vakcín

04.03.2021 11:15 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zaznamenal k úterku 1119 podezření na nežádoucí účinky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama