Nemocnice mohou omezit zbytnou péči kvůli nemocným s koronavirem

Nemocnice mohou omezit zbytnou péči, aby reagovaly včas na případný nárůst počtu infikovaných novým koronavirem, kteří budou potřebovat hospitalizaci. Usnesení dnes schválila vláda. V českých nemocnicích bylo v neděli podle údajů ministerstva zdravotnictví 4398 lidí s koronavirem, 588 z nich v těžkém stavu. O týden dříve bylo hospitalizovaných o 43 více.

Nemocnice Motol, ilustrační foto
doporučujeme

Většina lidí s infekcí má lehký průběh nemoci, hospitalizaci vyžaduje zhruba 5,5 procenta aktuálně nakažených.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes na tiskové konferenci řekl, že vládní opatření dá vedením nemocnic prostor pro případné rozhodnutí. Situace v nemocnicích je podle ministra různá.

Už minulý týden Blatný uvedl, že nemocnice by měly velmi opatrně plánovat neakutní zákroky a sledovat kapacity lůžek intenzivní péče. Pokud by začaly prudce růst počty hospitalizovaných, bylo by znovu nutné omezit péči, která se dá odložit.

Pokud by se nemocnice znovu začaly výrazně plnit, bylo by nutné stejně jako při jarní i podzimní vlně omezit neakutní necovidovou péči. Vláda koncem listopadu zrušila po zhruba měsíci nařízení, kterým zakázala nemocnicím poskytovat odkladnou péči. Nemocnice tak mohly znovu provádět plánované operace, musely mít ale stále zálohy pro pacienty s koronavirem.

V Česku v neděli přibylo 3364 potvrzených případů, což je nejvyšší nedělní hodnota za posledních šest víkendů. O týden dříve bylo nově odhaleno zhruba 2000 případů. Nejvýrazněji se nemoc v posledních dnech šíří v Ostravě a na Rychnovsku. V Ostravě se za posledních sedm dní nakazilo téměř 632 lidí na 100.000 obyvatel, v okrese Rychnov nad Kněžnou 624.

V Česku nyní platí opatření pro čtvrtý stupeň pohotovosti, ve středu bude vláda rozhodovat o případném přesunu do pátého stupně, a to zřejmě od 25. prosince.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 15:07 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Ministr obrany Metnar má koronavirus

21.01.2021 14:06 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) má koronavirus. Onemocnění potvrdil test. Ministr to uvedl…

Svaz průmyslu: Velké firmy mají zájem o očkování zaměstnanců

21.01.2021 10:55 Většina velkých firem má zájem o očkování zaměstnanců proti covidu-19 podnikovými lékaři. Vyplývá…

Babiš zvažuje povinné respirátory. Poptávka po nich byla ve středu rekordní

21.01.2021 10:37 Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu rekordní. Překonána…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama