Nemocnice v Praze hlásí rekordní počty testovaných na covid-19

Některé nemocnice v Praze, které zřizují odběrová místa, v nichž mohou zájemci podstoupit test na covid-19, hlásí rekordní počty testovaných a naplněnou kapacitu. ČTK o tom dnes informovali mluvčí nemocnic.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Na stránkách ministerstva zdravotnictví je uvedeno, že 15. září bylo v celé ČR provedeno 7061 odběrů, v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) byla provedena pětina veškerých odběrů za tento den v rámci celé České republiky," uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Zvyšující se zájem o PCR testy je v ÚVN podle Zinke patrný od konce července. Počty provedených testů se zvyšují zvláště v posledních zářijových dnech. Zatímco 4. září pracovníci odběrových míst provedli 738 testů, o deset dní později test podstoupilo 1422 osob.

Navýšení počtu v ÚVN provedených odběrů umožnilo zřízení třetího odběrového místa v areálu nemocnice a navýšení kapacity pracovníků, kteří testy provádí, z řad příslušníků armády, dodala mluvčí.

V ÚVN jsou testováni indikovaní i samoplátci. Indikovaní pacienti, kteří přijdou k testu s žádankou a podstupují ho bezplatně, však podle Zinke v současnosti výrazně převládají. Samoplátců se k testu v ÚVN nyní dostaví asi 200 denně. Podobné počty samoplátců lze ve statistikách zaznamenat od července.

Zájemci mají možnost se k odběru předem objednat v objednávkovém systému, odběry se však provádějí i bez objednání. S cílem dodržovat testování v objednaných časech ÚVN podle mluvčí provedla úpravy logistiky a organizace testování. Dodala, že změny by se měly projevit již v následujících dnech. Předem neobjednané osoby s výraznými symptomy jako vysoká horečka, malátnost nebo dušnost však budou mít stejně jako doposud přednost.

Na svém maximu je kapacita odběrového místa v Thomayerově nemocnici, uvedl její mluvčí Petr Sulek. V posledních dnech je zde o testování enormní zájem. K testování se lidé mohou objednat nejdříve v pondělí 28. září, vyplývá z informací v rezervačním systému nemocnice k dnešní 17. hodině.

Na maximální kapacitě je podle mluvčí Simony Krautové i odběrové místo v Nemocnici na Bulovce, kde provedou až 1000 odběrů denně. Vzhledem k velkému zájmu a kvůli vzrůstajícímu počtu testovaných sděluje nemocnice výsledky testování za 72 hodin, uvedla mluvčí v úterý.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v sobotu zprovoznili odběrové místo pro pěší. K odběru je nutné se předem objednat. První volná místa má nemocnice v úterý 22. září. Podobně je obsazené odběrové místo, kde odběry provádí z auta. Fronty podle mluvčí Terezy Romanové díky objednávkovému systému nevznikají. Přesto nemocnice v budoucnu plánuje zvýšení kapacity odběrového místa, uvedla.

Zájemci se v Praze mohou nechat otestovat dále například ve Fakultní nemocnici v Motole, v areálu zámku Veleslavín nebo na Václavském náměstí. Na odběrovém místě, které spolu s GHC zřídilo hlavní město, jsou nyní dlouhé fronty čekajících na odběr.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha zčervenala. Nových případů je dnes opět nad 300

18.09.2020 19:12 Na aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni.…

Rážová nabádá, aby se neposílaly do karantény celé týmy

18.09.2020 18:41 Hlavní hygienička Jarmila Rážová nabádá krajské hygienické stanice, aby v případě ojedinělé nákazy…

V Praze je zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních

18.09.2020 16:33 Od dnešních 18:00 platí v Praze kvůli zhoršující se epidemické situaci zákaz návštěv v nemocnicích…

Nemocnice mají zásoby roušek na měsíce, stále jsou dražší

18.09.2020 16:23 Nemocnice mají zásoby roušek a respirátorů na dva až šest měsíců. Každý měsíc jich spotřebují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama