Nemocnice v Praze hlásí rekordní počty testovaných na covid-19

Některé nemocnice v Praze, které zřizují odběrová místa, v nichž mohou zájemci podstoupit test na covid-19, hlásí rekordní počty testovaných a naplněnou kapacitu. ČTK o tom dnes informovali mluvčí nemocnic.

Ilustrační foto

"Na stránkách ministerstva zdravotnictví je uvedeno, že 15. září bylo v celé ČR provedeno 7061 odběrů, v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) byla provedena pětina veškerých odběrů za tento den v rámci celé České republiky," uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Zvyšující se zájem o PCR testy je v ÚVN podle Zinke patrný od konce července. Počty provedených testů se zvyšují zvláště v posledních zářijových dnech. Zatímco 4. září pracovníci odběrových míst provedli 738 testů, o deset dní později test podstoupilo 1422 osob.

Navýšení počtu v ÚVN provedených odběrů umožnilo zřízení třetího odběrového místa v areálu nemocnice a navýšení kapacity pracovníků, kteří testy provádí, z řad příslušníků armády, dodala mluvčí.

V ÚVN jsou testováni indikovaní i samoplátci. Indikovaní pacienti, kteří přijdou k testu s žádankou a podstupují ho bezplatně, však podle Zinke v současnosti výrazně převládají. Samoplátců se k testu v ÚVN nyní dostaví asi 200 denně. Podobné počty samoplátců lze ve statistikách zaznamenat od července.

Zájemci mají možnost se k odběru předem objednat v objednávkovém systému, odběry se však provádějí i bez objednání. S cílem dodržovat testování v objednaných časech ÚVN podle mluvčí provedla úpravy logistiky a organizace testování. Dodala, že změny by se měly projevit již v následujících dnech. Předem neobjednané osoby s výraznými symptomy jako vysoká horečka, malátnost nebo dušnost však budou mít stejně jako doposud přednost.

Na svém maximu je kapacita odběrového místa v Thomayerově nemocnici, uvedl její mluvčí Petr Sulek. V posledních dnech je zde o testování enormní zájem. K testování se lidé mohou objednat nejdříve v pondělí 28. září, vyplývá z informací v rezervačním systému nemocnice k dnešní 17. hodině.

Na maximální kapacitě je podle mluvčí Simony Krautové i odběrové místo v Nemocnici na Bulovce, kde provedou až 1000 odběrů denně. Vzhledem k velkému zájmu a kvůli vzrůstajícímu počtu testovaných sděluje nemocnice výsledky testování za 72 hodin, uvedla mluvčí v úterý.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v sobotu zprovoznili odběrové místo pro pěší. K odběru je nutné se předem objednat. První volná místa má nemocnice v úterý 22. září. Podobně je obsazené odběrové místo, kde odběry provádí z auta. Fronty podle mluvčí Terezy Romanové díky objednávkovému systému nevznikají. Přesto nemocnice v budoucnu plánuje zvýšení kapacity odběrového místa, uvedla.

Zájemci se v Praze mohou nechat otestovat dále například ve Fakultní nemocnici v Motole, v areálu zámku Veleslavín nebo na Václavském náměstí. Na odběrovém místě, které spolu s GHC zřídilo hlavní město, jsou nyní dlouhé fronty čekajících na odběr.

V pátek přibylo 192 případů nákazy, o pětinu méně než před týdnem

24.07.2021 09:43 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku 192 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je zhruba o pětinu méně než…

Ministerstvo dá 150 milionů na analýzy dopadů pandemie na české…

24.07.2021 07:55 Ministerstvo zdravotnictví plánuje poslat v příštích dvou letech zhruba 150 milionů korun na…

Počet odmítačů klesá. Očkovat proti covidu se nenechá 23 procent Čechů

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Téměř čtvrtina Čechů se nenechá očkovat proti covidu. V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění…

Kdo šíří covid v českém týmu? Pacienta nula ve výpravě na OH lze odhalit

23.07.2021 17:14 Prvního nakaženého mezi členy české olympijské výpravy v Tokiu bude možné určit pouze v případě…

Nejsmutnější bylo ráno po tornádu, říká měsíc po tragédii mluvčí záchranářů

23.07.2021 15:16 Po řádění tornáda na jižní Moravě bylo nejsmutnější následné ráno, které odkrylo celou katastrofu v…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 197 nakažených

23.07.2021 09:26 Ve čtvrtek přibylo v Česku 197 potvrzených případů koronaviru. Je to o 29 nakažených méně než…

Podle Babiše je skandální, že na olympiádu letěl neočkovaný lékař

22.07.2021 19:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za skandální, že na olympijské hry do Tokia letěl s českou…

Očkovácí centrum na výstavišti Brno nabídne od pondělí látku…

22.07.2021 18:13 Velkokapacitní očkovací centrum na výstavišti v Brně nabídne od pondělí možnost nechat se očkovat…

Screening rakoviny plic se podle Vojtěcha spustí nejpozději v lednu

22.07.2021 17:22 Screening rakoviny plic bude spuštěn nejpozději v lednu příštího roku. Nyní se akreditují…

Ústav odmítá, že by laboratoře v Česku používaly méně citlivé testy

22.07.2021 16:42 V Japonsku se používají PCR testy na covid-19 od totožných výrobců jako v EU. Je prakticky…

Související:

Právě se děje