Nemocnice v Praze zdravotní péči kromě akutní omezily už loni

Nemocnice v Praze většinou neakutní péči zastavily už na konci loňského roku. Nyní se snaží kapacity pro pacienty s covidem-19 navyšovat, nová lůžka pro ně vznikají i v jiných odděleních. ČTK to dnes sdělili jejich mluvčí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v České televizi v úterý řekl, že nemocnice mají v případě kapacitní krize zastavit veškerou péči s výjimkou akutní intenzivní péče. Dopis s tímto doporučením odeslal jejich ředitelům a hejtmanům.

V nemocnicích leží podle dat z úterý více než 6800 lidí s covidem-19, na JIP téměř 1400. Další lidé už sice nemají virus, ale stále potřebují nemocniční péči.

Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nemocnice péči, která není akutní, zastavily už v prosinci. "Stále musíme přijímat akutní případy. Onkologie se během pandemie nezastavila vůbec, tam není možné něco odkládat," sdělila ČTK mluvčí Motola Pavlína Danková.

Bulovka podle mluvčí Simony Krautové průběžně kapacity navyšuje. Celkově jich má pro pacienty s covidem-19 asi 200, deset nových přibylo v úterý.

"Bohužel současná situace je proti jarní či podzimní koronavirové vlně daleko vážnější a stále více hospitalizujeme covid pozitivní pacienty v těžkém stavu," uvedl mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Sulek. Omezit už podle něj nemocnice musela neakutní péči na ORL, revmatologii, rehabilitaci, plicním, geriatrii nebo následné péči. "V současné době se snažíme ještě vytvořit pár JIP lůžek, ale zásadní problém je v tom, že máme nedostatek odborného zdravotnického personálu," dodal Sulek.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze byla zastavená odložitelná péče, omezení se týká všech oddělení, která prováděla invazivní výkony. "Funguje nadále ambulantní péče. Pacienty samozřejmě monitorujeme, a pokud se jejich stav zhorší a potřeba výkonu se stane neodkladnou, tak výkon provedeme," sdělila ČTK mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Žádná oddělení se podle ní zatím nezavírají. "Operativně překlápíme na jednotlivých klinikách podle potřeby oddělení do covidového režimu," dodala.

Nemocnice na Homolce zastavila péči kromě akutní. "Na všechna oddělení Nemocnice Na Homolce směřují pacienti z celé ČR ke specializované akutní péči především s kardiovaskulárními, neurologicko-neurochirurgickými a závažnými typy nádorových onemocnění," uvedla mluvčí nemocnice Martina Dostálová. O nakažené pečují tamní lékaři na specializovaných odděleních, izolovaná lůžka pro covid pozitivní jsou i na většině oborově specializovaných lůžkových odděleních. Pokud by měla kapacity ještě navýšit, musela by Homolka zavřít další oddělení.

K většímu omezení přistoupila minulý týden Nemocnice Na Fantišku. "Velmi pečlivě zvažujeme, které operace můžeme o nějaký čas odložit a které nikoliv," uvedla mluvčí nemocnice Lucie Krausová. Kromě pacientů s covidem, kterých má nyní nejvíc od začátku pandemie, pečuje i o onkologicky nemocné. Nové lůžkové a personální kapacity pro nakažené nemocnice získala uzavřením například oddělení ortopedie nebo rehabilitace, rozšířeny byly naopak interna a jednotka intenzivní péče.

Ministr Blatný v úterý uvedl, že by se péče mohla v případě kapacitní krize omezit ještě víc. "Budeme rozlišovat mezi pacienty, kteří jsou s covidem, a těmi, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče z jiného důvodu. Laicky řečeno: ostatní péče bude na dva až tři týdny pozastavena," uvedl.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

nemocnice Praha nemocnice Motol

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 43 minutami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 3 hodinami

před 3 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy