Způsobí globální epidemie matky? Expert prozradil, jak fungují mýty o očkování

Očkování není dostatečně účinné, pro děti je nebezpečné a dokonce může způsobovat autismus. Toto jsou nejčastější mýty, které se v souvislosti s vakcínami objevují na internetu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Dezinformace a nárůst nedůvěry v očkování patří k zásadním rizikům, které ohrožují zdraví lidí na všech kontinentech. Shodli se na tom během globálního summitu o očkování i lídři světových institucí a zdravotničtí experti v Bruselu.

Pro laickou veřejnost je velmi obtížné poznat, že zprávy o očkování na internetu nejsou pravdivé. Nutností je vycházet ze spolehlivých zdrojů. Zprávy, které se šíří na sociálních sítích, nemají žádnou validitu.

„Je třeba hledat takové webové servery, kde je určitá záruka, že informace jsou podložené, měly by tam být zdroje,“ radí Roman Prymula předseda vakcinologické společnosti a náměstek ministra zdravotnictví pro irozhlas.cz.

Nejčastěji se dezinformace šíří mezi mladými matkami, které odrodí a dostávají se do doby, kdy rozhodují o očkování. „Jsou tady zaheslované sociální sítě, kde jim jiné maminky poskytují ‚zaručené‘ informace, co vakcína může provést a že by se neměly nechat očkovat nebo případně očkování oddálit,“ popisuje Prymula.

Zásadní cestou, jak zvýšit mezi lidmi povědomí o prospěšnosti očkování je spolupráce s médii, zejména provozovateli sociálních sítí. Pracuje se na Národním zdravotnickým informační portálu, kde budou obecné informace o zdravotnictví včetně očkování. „O očkování tam budeme dávat řadu informací o tom, co může a nemůže očkování způsobit a jaké má výhody a nevýhody,“ ubezpečuje Prymula.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolaps zdravotnictví odvrácen? Odbory jednaly s Vojtěchem, zde jsou závěry

18.10.2019 15:05 Aktualizováno Peníze z veřejného zdravotního pojištění by podle organizací sdružených do Krizového štábu - 9…

V ČR je závadný lék na roztroušenou sklerózu, ústav stahuje šarže

17.10.2019 18:36 Společnost Biogen stahuje od pacientů v Česku dvě šarže přípravku Avonex, který je určen k léčbě…

Osud Nemocnice na Bulovce? Babiš předložil návrh, rýpl si do vedení Prahy

16.10.2019 17:40 Aktualizováno Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát…

Virus chřipky mutuje. Bez očkování hrozí i smrt, apelují lékaři na Čechy

14.10.2019 18:15 Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama