Netolický nehodlá žádat o aktivaci nemocnice v Těchoníně

Žádat o aktivaci vojenské infekční nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku nemá smysl. Personál, který by tam pečoval o covidové pacienty, by chyběl jinde. ČTK to dnes řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD). V regionu jsou již nemocnice přeplněné, pečují o více než 500 pacientů s koronavirem. Proto dnes kraj využil pomoci Polska a převezl tam jednu pacientku.

Martin Netolický
doporučujeme

"Občané se nás velice ptají, proč vyžadujeme zahraniční pomoc a nevyužijeme Těchonín. Má zcela jiné úkoly, je především pro karanténu vojáků, kteří se vrací z misí," řekl hejtman.

Podnět k aktivaci vojenského zařízení dává hlavní hygienik prostřednictvím Ředitelství pro operace ministerstva obrany. V minulosti se o zapojení vojenské nemocnice pro civilní obyvatelstvo opakovaně hovořilo. Těchonín má 28 lůžek, z toho osm pro intenzivní péči. Do karantény tam může jít přibližně 60 lidí.

"Aktivace Těchonína by nepomohla vůbec ničemu. Znamenala by potřebu až 150 zaměstnanců. Většina zdravotníků, kteří by tam byli povoláni, v současné době pracuje ve vojenském nebo civilním zdravotnictví. V Těchoníně nejsou zaměstnanci alokováni stále," řekl hejtman.

Centrum biologické ochrany v Těchoníně slouží k léčbě a izolaci pacientů se zvlášť nebezpečnými infekčními nemocemi. Je jediné takto specializované pracoviště, které má Česká republika k dispozici. Nemocnice je v areálu, který byl vybudován na přelomu 60. a 70. let minulého století.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama