NOOL varuje před nákupy vakcín z neověřených a neoficiálních zdrojů

Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) varuje před nákupy vakcín od neoficiálních distributorů nebo neověřených zdrojů. Podle ní hrozí, že by se tak na tuzemský trh mohly dostat padělky, odcizené nebo nekvalitní vakcíny. Uvedla to dnes ve zprávě zaslané ČTK.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

V minulých týdnech dostala nabídku na nákup vakcín od soukromé firmy Praha. Podle informací médií byla cena za vakcíny několikanásobně vyšší, než za jakou ji nakupují státy při centrálních nákupech na úrovni EU. Vedení Prahy nakonec nabídku ani neprojednalo.

Kvůli snaze rychle očkovat a zpožděným dodávkám některých vakcín se staly očkovací látky lukrativním zbožím. Objevují se tak nabídky od údajně nezávislých distributorů, podle NOOL však obvykle vakcíny nabízejí za vyšší cenu, než za jakou je kupují jednotlivé země prostřednictvím dohod s Evropskou komisí. Nabídky mohou být podle NOOL předmětem nelegálního obchodu a může jít o odcizené či padělané vakcíny nebo vakcíny od neschválených výrobců.

"Tady hrozí riziko dodání vakcín z neschválených zdrojů bez certifikace správné výrobní praxe, neověřitelnosti podmínek skladování a distribuce, například nedodržení teplotního řetězce a porušení dalších podmínek, které jsou nutné pro zajištění bezpečnosti přípravků pro pacienty. V této chvíli není možné nakupovat vakcíny přes prostředníky, všichni výrobci dodávají vakcíny pouze na základě dohod s Evropskou komisí a vládou ČR," uvedl předseda představenstva NOOL Jakub Dvořáček.

Distribuce a výdej vakcín, stejně jako většina léků na předpis, podléhá podle NOOL legislativě EU. Pravost vakcín je podle NOOL ověřována nemocničními lékárnami, distributorem nebo jiným oficiálně pověřeným subjektem v očkovacím centru.

V Česku se zatím očkuje vakcínami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. V dubnu by měly dorazit také očkovací látky od společnosti Johnson & Johnson. Všechny vakcíny mají svého distributora. Vakcínu Pfizer/BioNTech rozváží sám výrobce, AstraZeneku distribuuje do očkovacích center a praktickým lékařům Alliance Healthcare. Rozvoz zbývajících dvou má na starosti společnost Avenier.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama